Ratuj Głuszca
brak-podgladu-600

Krajowa Rada Sądownicza uznała, że zaostrzenie kar dla kierujących na podwójnym gazie nie spowoduje, że na naszych drogach będzie się ich mniej pojawiać.Niedawno do Sejmu trafił projekt zmian w kodeksie karnym, który ma zaostrzyć kary za jazdę na podwójnym gazie. Jednak Krajowa Rada Sądownictwa oceniła przedłożony projekt bardzo krytycznie.”Po pierwsze uważamy, że wprowadzanie projektowanych zmian nie ma żadnego uzasadnienia. Ponadto zmuszanie sędziów do orzekania dożywotnich zakazów prowadzenia jest sprzeczne z zasadą indywidualizacji kary i ogranicza swobodę sędziowskiego uznania w takich sprawach.” – argumentuje sędzia Stanisław Dąbrowski, przewodniczący rady. „Rosnąca liczba pijanych kierowców nie musi być zwalczana drakońskimi karami. To naiwność sądzić, że jeśli się je zaostrzy, to problem zniknie” – dodaje sędzia Dąbrowski.

Rada nie wyraziła zgody również na wprowadzenie przepisu zaostrzającego karę za tzw. recydywę, czyli kolejnego wyroku za jazdę po pijanemu z dwóch lat na trzy do pięciu lat więzienia. Autorzy projektu – posłowie Prawa i Sprawiedliwości – uważają, że gdyby sędziowie obligatoryjnie ogłaszali zakaz prowadzenia samochodów na zawsze przez kierowców jeżdżących po pijanemu, znacznie poprawiłoby się bezpieczeństwo na polskich drogach. „Pijani kierowcy to jeden z ważniejszych problemów bezpieczeństwa w Polsce” – uważają autorzy. „To wcale nie za łagodne konsekwencje dla pijanych kierowców, lecz społeczne przyzwolenie na jazdę z takim kierowcą są największą przeszkodą w walce z tym zjawiskiem” – mówi Jakub Wawrzyniak z krakowskiej drogówki.

Policyjne statystyki nie wyglądają dobrze – w 2008 r. w porównaniu z rokiem poprzednim ujawniono ponad 9 tysięcy więcej kierujących pod wpływem alkoholu (razem po użyciu alkoholu oraz w stanie nietrzeźwości), czyli o 5,8 proc./mm/

źródło: Rzeczpospolita/Foto: KGP
www.auto-news.pl

Autor wpisu: ag

Komentarze wyłączone.