Ratuj Głuszca
brak-podgladu-600

W odniesieniu do wyników z czerwca br. nie ma żadnych zaskoczeń. Top listę ponownie otwiera Skoda i Volkswagen.Jak wynika z opracowania IBRM Samar, ogółem sprzedaż nowych samochodów osobowych od początku roku wyniosła 193 556 sztuk. Jest to o 0,8 proc. więcej (1 451 aut) niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Listę najpopularniejszych modeli na rynku po siedmiu miesiącach ponownie otwiera Skoda z modelami: Octavia i Fabia. Na trzecim miejscu znajduje się Volkswagen Golf. Choć Octavia wciąż wykazuje rosnącą sprzedaż zarówno w ujęciu miesięcznym, jak i sumarycznym, to Fabia ma ujemny wskaźnik.

Największe tempo wzrostu w pierwszej dziesiątce listy, odnotował VW Golf. Sprzedaż tego modelu wykazała również rekordowy w skali rynku ilościowy przyrost w porównaniu z poprzednim rokiem (wzrost o 2 735 sztuk). Na miejscach czwartym i piątym nastąpiła zamiana: awans Fiata Punto spowodował utratę zajmowanej dotychczas lokaty przez Toyotę Yaris.

Szóstą pozycję sprzed miesiąca zachowała Kia cee’d, jednak lipcowy wynik sprzedaży modelu to dopiero dziesiąty rezultat miesięcznego zestawienia. Ponad dwukrotnie więcej nabywców w lipcu znalazł Ford Focus (trzeci rezultat miesiąca), którego wynik sumaryczny na koniec lipca jest zaledwie o 11 sztuk mniejszy niż wspomnianej Kii. W stosunku do czerwca Focus poprawił swoją lokatę w rankingu, wyprzedzając Fiata Pandę, a utrzymanie dotychczasowej tendencji pozwoli na kolejny awans.

Cztery dalsze pozycje zajmują – podobnie jak przed miesiącem – Toyota Avensis, Renault Clio, Opel Corsa i Ford Mondeo, przy czym – spośród wymienionych – tylko przedstawicielka Toyoty odnotowała wzrost sprzedaży na przestrzeni roku. O cztery miejsca awansował w ciągu miesiąca Hyundai i30. To najbardziej spektakularny awans w czołówce listy, a lipcowy wynik jest szóstym w miesięcznym zestawieniu. Rekordowe wskaźniki wzrostu w ujęciu procentowym osiągnęła sprzedaż Forda Fiesty. Najwyżej sklasyfikowaną nowością na polskim rynku jest Opel Insignia, który zajmuje obecnie 24. lokatę (w zestawieniu lipcowym – 13. pozycja).

Największymi przyrostami w ujęciu ilościowym w skali całego rynku mogą się pochwalić następujące modele: VW Golf i Skoda Octavia (wzrost o 2 670 sztuk), Opel Insignia (wzrost o 2 258 sztuk), Ford Fiesta (wzrost o 2 200 sztuk), Toyota Avensis (wzrost o 1 610 aut), Mitsubishi Lancer (wzrost o 1 320 aut), Kia Soul (wzrost o 1 315 aut), Fiat 500 (wzrost o 1 187 aut), Kia cee’d (wzrost o 1 139 aut) i Fiat Punto (wzrost o 1 113 aut).

Volkswagen Golf 2009 2508 2009 550 Najpopularniejsze modele na polskim rynku

źródło: IBRM Samar/Foto: Producenci
www.auto-news.pl

Autor wpisu: ag

Komentarze wyłączone.