Ratuj Głuszca
brak-podgladu-600

Szefowie BMW, które jest właścicielem marki Mini, zapowiedzieli przygotowanie rajdowej wersji tego niezwykle popularnego małego samochodu. Koncern z Monachium ma nadzieję, że nowe Mini odniesie nie mniejszy sukces niż jego legendarny poprzednik. Mini, czyli pojazd, którym jeździł m.in bohater filmowego serialu Jaś Fasola, w latach sześćdziesiątych rozsławił legendarny brytyjski konstruktor John Cooper. Zbudował wersję tego samochodu z silnikiem o trzykrotnie większej mocy od modelu fabrycznego.

 

Kierowcy w Mini Cooperze trzy razy wygrali słynny wyścig Monte Carlo i auto uzyskało status kultowego. Do tej legendy zamierza nawiązać BMW, które od 1994 roku jest właścicielem tej marki.

 

Niemiecki koncern, który w ubiegłym roku z powodu kryzysu ekonomicznego wycofał się z działalności w Formule 1, teraz przy pomocy Mini chce zawojować rajdowe mistrzostwa świata.

 

We współpracy z firmą Prodrive BMW przygotuje model wyposażony w turbodoładowany, czterocylindrowy silnik o pojemności 1.6 l. i mocy ok. 186 KM. 100 km/h samochód ma osiągać w czasie 7,6 sekundy.

 

„Kiedyś ten malutki samochód zwrócił na siebie uwagę pokonując potężne ośmiocylindrowe Fordy w najtrudniejszych zawodach. Wierzę, że nasze nowe Mini stanie się ulubieńcem najmłodszego pokolenia rajdowych kibiców” – powiedział szef firmy Prodrive David Richards.

 

Testy rajdowego Mini ruszą jesienią. Potem auto zaliczy wybrane trasy przyszłorocznych mistrzostw świata, a następnie pełny program w sezonie 2012 r. (PAP)

Autor wpisu: ag

Komentarze wyłączone.