Ratuj Głuszca
brak-podgladu-600

Bardzo popularna kiedyś marka Pontiac, którą General Motors (GM) postanowił „uśmiercić” w zeszłym roku, ostatecznie zakończyła w niedzielę egzystencję, po 84 latach. W poniedziałek wygasają już wszystkie umowy GM z dealerami tych samochodów. Ostatniego pontiaca GM wyprodukował w maju. Oczywiście dealerzy GM w dalszym ciągu będą świadczyć usługi serwisowe samochodów tej marki i honorować gwarancje.

 

GM zdecydował się na likwidację pontiaca, gdy w zeszłym roku zmuszony był ogłosić niewypłacalność. Sprzedaż samochodów tej marki spadała zresztą od lat, co – zdaniem obserwatorów branży samochodowej – spowodowane było zarówno złą strategią firmy, jak i zmianą gustów kierowców.

 

Nie bez znaczenia były też skokowe podwyżki cen benzyny w latach 70., które wielu Amerykanów skłoniły do zainteresowania się mniejszymi, oszczędniejszymi samochodami, oferowanymi zwłaszcza przez Japończyków.

 

Szczyt popularności pontiaca przypadł w 1968 roku, gdy sprzedano prawie milion samochodów tej marki. W 2008 roku (poprzedzającym zapowiedź likwidacji) sprzedaż wyniosła już tylko 267 tys.

 

(PAP)

Autor wpisu: ag

Komentarze wyłączone.