Ratuj Głuszca
brak-podgladu-600

„Jesteśmy przekonani, że zintegrowana grupa samochodowa to najlepsze rozwiązanie przemysłowe dla wszystkich stron” – tak w każdym razie wynika z komunikatu Porsche, będącego odpowiedzią na wcześniejsze zastrzeżenia VW, co do korzyści z takiego mariażu.

Porsche, posiadające już w tej chwili 51 proc. udziałów Volkswagena, oznajmiło w maju, że dąży do fuzji między obiema firmami. Producent sportowych aut ze Stuttgartu chciał przejąć 15 razy większą od siebie firmę, ale zadłużył się na 9 mld euro przy skupie jej akcji. Do tego wszystkiego doszły napięcia między szefami firm, spokrewnionymi ze sobą Wolgangiem Porsche i Ferdinandem Piechem. Obaj panowie stwierdzili, że dadzą negocjacjom chwilę wytchnienia, która pozwoli Porsche wyjść z dołka.

 

Nowa spółka byłaby właścicielem dziesięciu marek. Akcje Volkswagena (będącego największą grupą samochodową w Europie) zdrożały na początku sesji giełdy we Frankfurcie aż o 12 proc., do 257,2 euro, po ogłoszeniu przez Porsche, że jest nadal zainteresowane fuzją. Maklerzy giełdowi są zdania, że akcje VW zyskały między innymi dlatego, że inwestorzy mają nadzieję, iż Porsche jako większościowy udziałowiec znajdzie zasobnego inwestora z Bliskiego Wschodu.

 

 

źródło: Rzeczpospolita
www.auto-news.pl

Autor wpisu: ag

Komentarze wyłączone.