Ratuj Głuszca
brak-podgladu-600

Cena tego samego pojazdu z powodu innego lakieru może się znacznie różnić.

Jak wynika z badań, ponad 48 proc. niemieckich klientów nie w pełni zdaje sobie sprawę z tego, jak duży wpływ ma kolor na wartość używanego auta, które przyjdzie sprzedać na rynku wtórnym. Jak ustalono, tylko z powodu innego lakieru dwa identyczne auta mogą mieć wartość różną nawet do 3 000 euro.

 

Jak poinformowali specjaliści z niemieckiego serwisu branżowego Mobile.de, prawie połowa klientów w Niemczech uważa, że kolor auta, które chcą sprzedać na rynku wtórnym, nie ma żadnego znaczenia z punktu widzenia wartości tego samochodu.  Z drugiej strony prawie tyle samo osób przyznaje, że kolor samochodu ma znaczenie z punktu widzenia wartości pojazdu na rynku wtórnym, jednak często zdarzają się przypadki, kiedy to oczekiwania użytkowników są przesadzone w stosunku do rzeczywistości.

 

1/3 posiadaczy aut w kolorze białym jest przekonana, że taki pojazd uda im się sprzedać po wyższej cenie. Specjaliści z Mobile.de uważają jednak inaczej (większość modeli w tym właśnie kolorze ma w rzeczywistości na niemieckim rynku wtórnym niższą wartość od przeciętnej). Negatywny wpływ na wartość pojazdu może mieć również np. niebieski lakier nadwozia lub tak rzadko spotykane kolory jak chociażby lila.

 

Poniżej klika przykładów:
– VW Passat w kolorze czarnym (rok produkcji 2000-2005) jest wart do 3 000 euro więcej niż identyczny egzemplarz w kolorze białym;
– Opel Astra w kolorze czarnym (rok produkcji 1998-2004) kosztuje na rynku wtórnym średnio o 2 000 euro więcej niż egzemplarz w kolorze białym;
– Opel Vectra w kolorze lila (rok produkcji 1995-2002) jest oferowany taniej niż normalnie o mniej więcej 450 euro.

 

A co z samochodem w kolorze czerwonym? Nie ma to znaczenia z punktu widzenia wartości modeli takich jak Opel Vectra, jednak można tu mówić raczej o wyjątku. Jednak już w przypadku czerwonego Audi A4 cena odsprzedaży będzie średnio o 1 000 euro niższa niż w przypadku porównywalnego egzemplarza w kolorze czarnym. U Golfa VI różnica w cenie auta w kolorze czerwonym a czarnym wynosić może nawet 2 700 euro.

 

Podobnie jest w przypadku samochodów w kolorze niebieskim. O ile takie właśnie egzemplarze modelu Opel Vectra i VW Golf nie odstają od średniej, o tyle w przypadku niebieskiego Audi A4 różnica wynosi już średnio 1 000 euro, jeśli porównamy ją z analogicznym pojazdem w kolorze czarnym. Kolejny przykład to niebieski VW Passat (rok produkcji od 2005), który w porównaniu z egzemplarzem w kolorze czarnym może być nawet tańszy o 2 300 euro.

źródło: Mobile.de/Samar
www.auto-news.pl

Autor wpisu: ag

Komentarze wyłączone.