Ratuj Głuszca
brak-podgladu-600

Komitet nagrody World Car of the Year zatwierdził ostateczną listę samochodów kandydujących do tytułu Światowego Samochodu Roku 2010, Światowego Sportowego Samochodu Roku 2010, Światowego „Zielonego” Samochodu Roku 2010 i Samochodowego Designu Roku 2010.

Kandydaci:

 

World Car of the Year 2010

- Audi Q5
– BMW X1 
– Chevrolet Cruze
– Kia Soul       
– Mazda3 
– Mercedes-Benz E-Class  
– Opel/Vauxhall Insignia / Buick Regal   
– Porsche Panamera       
– Toyota Prius   
– Volkswagen Polo

 

World Performance Car of the Year 2010

- Aston Martin V12 Vantage       
– Audi R8 V10    
– Audi TT RS Coupé / Roadster    
– BMW Z4 
– Ferrari California     
– Jaguar XFR     
– Lotus Evora    
– Mercedes-Benz z E 63 AMG 
– Nissan 370 Z   
– Porsche 911 GT3
– Porsche Boxster / Cayman      

 

World Green Car of the Year 2010

- Ford Fusion Hybrid
– Honda Insight
– Mercedes-Benz S400 Hybrid
– Toyota Prius
– Volkswagen BlueMotion (Golf, Passat, Polo)

 

World Car Design of the Year 2010

- Chevrolet Camaro
– Citroen C3 Picasso
– Kia Soul
– Toyota Prius

 

W wyborach World Car Of The Year (WCOTY) biorą udział dziennikarze motoryzacyjni z Azji, Europy i Ameryki Północnej zrzeszeni w komitecie, ustalającym poszczególne kategorie konkursu i oceniającym zakwalifikowane do nich modele samochodów. Centrala World Car Of The Year ma swoją siedzibę w Toronto (Kanada).

 

Samochody biorące udział w konkursie, muszą być dostępne w salonach sprzedaży w minimum 5 krajach na dwóch kontynentach. Jurorzy określają 20 różnych parametrów, które zostaną przetestowane i ocenione (od wyglądu nadwozia, po osiągi i bezpieczeństwo). Każdy z nich jest oceniany w skali od 1 do 10 punktów według określonych wcześniej Subiektywnych Standardów Oceny (Subjective Rating Scale). Pierwsza runda ocen kończy się wyborem 10 aut finałowych, druga runda określa zwycięzców.

 

Kim są jurorzy?

 

W skład komisji oceniającej wchodzi 50 dziennikarzy motoryzacyjnych, reprezentujących wszystkie zakątki świata, od Argentyny, Australii, Chin, Indii, Japonii, Korei, Malezji, Nowej Zelandii, aż po Francję, Niemcy, Polskę, Wielką Brytanię i Rosję. Dziennikarze zasiadający w komisji jurorów, muszą spełnić określone warunki. Muszą na przykład, w swoich krajach, regularnie zajmować się testami drogowymi aut, stanowiącymi nieodzowny element ich dziennikarskiego fachu.

 

W tym roku w komisji oceniającej auta do tytułu WCOTY, Polskę reprezentują: Maciej Pertyński – dziennikarz pracujący w Auto-Moto i Motorze oraz Robert Przybylski pracujący w Rzeczpospolitej.

 

Autor: Marcin Skrzyński, mototarget

Źródło: WCOTY, foto: Audi

Autor wpisu: ag

Komentarze wyłączone.