Ratuj Głuszca
brak-podgladu-600

W poniedziałek 1 czerwca GM oficjalnie stało się bankrutem. Teraz koncern ma trzy miesiące, aby przeprowadzić restrukturyzację i wyprowadzić firmę na dobre tory.

General Motors przez 77 lat był największym producentem samochodów na świecie. Teraz, gdy koncern składał wniosek o upadłość, aktywa firmy wycenione były na 82 mld dolarów. Długi firmy na dwa razy więcej. Upadek GM to trzecie co do wielkości bankructwo w historii amerykańskich przedsiębiorstw i największe w historii przemysłu USA.

 

Głównym powodem upadku tego motoryzacyjnego giganta była nieporadność zarządu firmy względem narastającego kryzysu oraz wcześniejsze zaniedbania w dziedzinie innowacji. Koncern nie inwestował w nowe, bardziej ekologiczne i ekonomiczne rozwiązania techniczne, przez co gdy nadeszły cięższe dla konsumentów czasy, odczuł znaczący spadek sprzedaży.

GM w latach 60 i 70 było tak bogate, że wprowadzono bardzo rozbudowany i kosztowny system emerytalny dla swoich pracowników. Doszło do tego, że fundusz emerytalny obejmował nie tylko byłych pracowników firmy, ale też ich rodziny. Z czasem sytuacja na rynku zaczęła się zmieniać na gorsze, lecz wewnętrzna struktura firmy tkwiła nadal w latach ekonomicznego dobrobytu.

 

W czasie, gdy firma będzie się restrukturyzować, 72 proc. udziałów w GM znajdzie się w posiadaniu rządów USA i Kanady, które poświęciły na ten cel 39 mld dolarów. Wcześniej koncern zdążył już wchłonąć 20 mld, które jednak tylko przedłużyły agonię największego z Trójki z Detroit.

 

Już niedługo świat pozna nowy zarząd GM, nad którego wyborem kontrolę będzie sprawował gabinet Obamy. Swoich przedstawicieli znajdzie tam na pewno strona kanadyjska i związkowcy. Co prawda dokładne plany restrukturyzacji nie są jeszcze znane, ale General Motors planuje zamknąć w najbliższym czasie kilkanaście fabryk i zwolnić ok. 21 z 54 tys. pracowników w swoich zakładach na terenie USA. Zlikwidowanych zostanie też 2,6 tys. salonów prowadzonych przez dealerów koncernu.

 

źródło: tvn24.pl/GW
www.auto-news.pl

Autor wpisu: ag

Jeden komentarz :) w artykule: ”General Motors oficjalnie stało się bankrutem”

  1. NBA2K16 pisze:

    NBA2K16…

    I like this site – its so usefull and helpfull…