Ratuj Głuszca
brak-podgladu-600

Amerykański koncern General Motors zainwestuje w spółkę Opel/Vauxhall 11 mld euro do 2014 roku – poinformował we wtorek prezes GM Europe Nick Reilly. Potwierdził, że redukcje zatrudnienia obejmą 8300 miejsc pracy, w tym 40 w Polsce. Z opublikowanych planów GM wynika, że cięcia ominą fabrykę Opla w Gliwicach oraz w Ellesmere Port w Wielkiej Brytanii. Likwidacji ulegnie jednak 40 miejsc pracy w działach sprzedaży i administracji Opla w Polsce.

 

„Opel/Vauxhall zredukuje swoje moce produkcyjne o 20 procent, by dopasować się do bieżącej oraz przewidywanej sytuacji na rynku. To wymaga redukcji poziomu zatrudnienia o około 8300 miejsc pracy. Redukcje dotkną większość europejskich zakładów i obejmą 1300 zatrudnionych w pionie sprzedaży i administracji oraz 7000 pracowników pionu produkcyjnego” – poinformowało kierownictwo GM Europe.

 

Potwierdzono zamiar zamknięcia fabryki Opla w Antwerpii w Belgii, gdzie pracę straci 2377 osób na produkcji oraz 110 w administracji. W czterech niemieckich fabrykach Opla pracę straci 3911 osób, najwięcej w Bochum (1799). Opel/Vauxhall zatrudnia około 48 tysięcy pracowników.

 

„Nie mamy czasu do stracenia, Potrzebujemy realistycznego planu w obliczu ogromnej presji gospodarczej” – powiedział Reilly.

 

Według niego GM liczy na kredyty i poręczenia od europejskich rządów w wys. 2,7 mld euro. We wtorek rano koncern wystąpił do niemieckiego rządu federalnego oraz czterech krajów związkowych z zakładami Opla o wsparcie na restrukturyzację w wys. 1,5 mld euro.

 

Do 2014 r. GM zamierza zainwestować 11 mld euro w odnowienie 80 procent swej oferty produkcyjnej. Planuje również dalsze samochody z hybrydowym napędem elektrycznym, oprócz zapowiadanego modelu Ampera.

 

GM oczekuje, że załoga Opla wesprze restrukturyzację w drodze ustępstw płacowych na kwotę 265 mln euro w latach 2010-2014.

 

„Ogłoszone dziś plany to rozpoczęcie nowej ery dla spółki Opel/Vauxhall. To największa restrukturyzacja w najnowszej historii firmy” – oświadczył Reilly.

 

Jesienią zeszłego roku General Motors nieoczekiwanie zrezygnował ze sprzedaży Opla konsorcjum kanadyjskiego producenta części samochodowych Magna oraz rosyjskiego Sbierbanku. Konsorcjum było inwestorem faworyzowanym przez rząd Niemiec, który deklarował wsparcie restrukturyzacji Opla kwotą 4,5 mld euro w formie kredytów i poręczeń.

 

Anna Widzyk (PAP)

Autor wpisu: ag

Komentarze wyłączone.