Ratuj Głuszca
brak-podgladu-600

650 mln euro, jakie na początku roku koncern samochodowy General Motors przekazał należącej do niego niemieckiej firmie Opel, są przeznaczone na wdrożenie produkcji nowych modeli – poinformował w sobotnim wydaniu dziennik „Frankfurter Allgemeine Zeitung”, powołując się na szefa rady zakładowej Opla Klausa Franza. Według niego, chodzi tu przede wszystkim o rozpoczęcie wytwarzania nowego samochodu Minerva w zakładach w hiszpańskiej Saragossie, jak również o prace nad nowymi silnikami i pojazdami.

 

Zapytany przez „FAZ” rzecznik Opla oświadczył, że transfer ten nie był konieczny do utrzymania płynności finansowej, ale nastąpił w ramach przyspieszonej zapłaty za przyszłą działalność projektowo-badawczą niemieckiej spółki na rzecz macierzystego koncernu. Pierwotnie zapłata miała nastąpić w dwóch ratach w kwietniu i w lipcu.

 

Według opublikowanego w piątek pisma General Motors do amerykańskiej komisji nadzoru giełdowego SEC, przekazane jeszcze 4 stycznia pieniądze mają zapewnić funkcjonowanie Opla do czasu, aż stanie się możliwe jego długoterminowe finansowanie.

 

Będąca do niedawna jednym z filarów niemieckiego przemysłu motoryzacyjnego firma walczy od ponad roku o przetrwanie. General Motors zamierza do końca stycznia przedstawić plan sanacji Opla jako punkt wyjścia rokowań w sprawie pomocy publicznej. Według koncernu, koszty restrukturyzacji wyniosą 3,3 mld euro, z czego 2,7 mld euro powinny zapewnić rządy państw, w których znajdują się placówki produkcyjne Opla.

 

(PAP)

Autor wpisu: ag

Komentarze wyłączone.