Ratuj Głuszca
brak-podgladu-600

W tym roku, podczas słynnego 24-godzinnego wyścigu w Le Mans, Mazda MX-5 świętować będzie swoje 20-lecie.

Przypomnijmy, że po raz pierwszy model MX-5 został zaprezentowany na targach motoryzacyjnych w Chicago w lutym 1989 roku. Pierwsza Mazda MX-5 (wtedy pod nazwą Miata) przyczyniła się do odrodzenia dwumiejscowych roadsterów. Zarówno wtedy, jak i teraz, model ten ucieleśnia ideę Jinba Ittai (japońskie wyrażenie oznaczające „jedność jeźdźca i konia”) i stanowi esencję przyjemności jazdy sportowym autem. Sukces ten powtórzyli projektanci Mazdy w trzech kolejnych generacjach MX-5, który został wpisany do Księgi Rekordów Guinnessa. Do dziś sprzedano ponad 850 000 egzemplarzy tego modelu.

 

200 Mazd MX-5 z całej Europy zjedzie się do Le Mans, aby uczcić 20-lecie istnienia najpopularniejszego roadstera. Zlot został zorganizowany we współpracy z klubami wielbicieli MX-5 w całej Europie i odbędzie się w dniach 13 i 14 czerwca br.

 

Miłośnicy Mazdy MX-5, jak i wszyscy zainteresowani, którzy chcą wziąć udział w tym  szczególnym wydarzeniu, proszeni są o kontakt z krajowym klubem MX-5 lub o odwiedzenie strony internetowej Mazda France pod adresem www.mazda.fr. Kolejną wyjątkową atrakcją jest możliwość oglądania na żywo 24-godzinnego wyścigu w Le Mans. Ze stoiska Mazdy, położonego w pobliżu toru i zarezerwowanego wyłącznie dla uczestników zlotu, fani MX-5 będą kibicować trzem zespołom korzystającym z silników Mazdy, startującym w kategorii LMP2. Podczas imprezy odbędzie się również konkurs „Best of Show” ze specjalną nagrodą dla najpiękniejszej Mazdy MX-5.

 

Dodajmy, że Mazda ma na swoim koncie wiele osiągnięć sportowych, wśród nich między innymi wygrany wyścig 24h Le Mans, 23 czerwca 1991 roku. Mazdę 787B prowadzili Johnny Herbert, Volker Weidler i Bertrand Gachot. Było to pierwsze w historii zwycięstwo japońskiego producenta i pierwsze w Le Mans zwycięstwo silnika z wirującym tłokiem. Ten podwójny sukces w dalszym ciągu pozostaje niedościgniony. Doskonały wynik Mazdy 787B potwierdził niezawodność silnika Wankla, a samochód trafił do Galerii Sław wyścigów samochodowych.

 
źródło: Mazda
www.auto-news.pl

Autor wpisu: ag

Komentarze wyłączone.