Ratuj Głuszca
garaz

Osoby decydujące się na zakup mieszkania do ceny upatrzonego lokalu muszą doliczyć również koszty transakcyjne. Warto jednak dodać, że zwłaszcza w wypadku nowych mieszkań, trzeba również pamiętać o często obowiązkowym zakupie garażu.

Wśród kosztów transakcyjnych należy wymienić choćby taksę notarialną, wpis do księgi wieczystej itp. Ponadto poza kosztem samego mieszkania, sporym obciążeniem dla portfela osób myślących o przeprowadzce jest wydatek związany z nabyciem miejsca parkingowego, czy też co obecnie jest coraz częściej spotykane stanowiska w garażu podziemnym.

Należy zaznaczyć, że duża część wznoszonych obecnie budynków wielorodzinnych ma charakter ogrodzonych, zamkniętych osiedli. W związku z tym deweloperzy często zaznaczają, że kupując mieszkanie nowi lokatorzy muszą także obowiązkowo nabyć miejsce dla samochodu. W niektórych przypadkach niska cena w garażu podziemnym ma charakter zachęty, która ma przekonać potencjalnego klienta do zakupu nowego M. Z drugiej jednak strony można również spotkać inwestycje, gdzie stawka za miejsce na samochód osiąga spore rozmiary, a deweloperzy starają się w ten sposób odbić sobie obniżki ceny za mkw. mieszkania. Warto dodać, że cena mkw. miejsca postojowego lub garażu zlokalizowanego w najdroższych inwestycjach, jest często niewiele niższa od tych za jednostkę powierzchni mieszkalnej nowych lokali w nieco tańszych projektach. Całkowity koszt zazwyczaj wynosi kilkadziesiąt, a nieraz dochodzi nawet do 60 – 70 tys. zł, które trzeba dopisać do listy wydatków związanych z kupnem nowego lokum. Poniżej przedstawiono zestawienie przedstawiające liczbę mkw. nowych lokali mieszkalnych, jaką można nabyć za garaż o wartości 60 tys. zł w poszczególnych miastach.

Liczba mkw. mieszkania z rynku pierwotnego, jaką można kupić za równowartość garażu o cenie 60 tys. zł

Miasto

Średnia cena mkw. mieszkania (tys. zł)

Liczba mkw. możliwych do kupna za równowartość garażu

Warszawa

8,5

7,1

Kraków

6,9

8,7

Łódź

5,1

11,8

Wrocław

6,4

9,4

Poznań

6,5

9,2

Gdańsk

6,3

9,5

Źródło: Raporty „Pierwotny rynek mieszkaniowy. IV kwartał 2011 r.” dla poszczególnych miast, Dział Badań i Analiz firmy Emmerson S.A.

Za taką kwotę w stolicy można by kupić ponad 7 mkw. powierzchni nowego lokalu mieszkalnego. W Łodzi rezygnacja z miejsca w garażu o cenie 60 tys. zł wystarczyłaby na dodatkowe blisko 12 mkw. mieszkania. W pozostałych miastach taka suma wystarczyłaby na od 8,7 mkw. w Krakowie do 9,5 mkw. w Gdańsku.

Źródło: Emmerson.pl

Komentarzy: 2 w artykule: ”Za garaż możesz mieć nawet ponad 11 mkw. nowego mieszkania”

  1. Andrzej pisze:

    Ja bym tam z garażu nie rezygnował, ale jak kto woli.

  2. HENRY pisze:

    Ten artykół ściemnia sytuację rynkową-ponieważ redaktor nie wziął pod uwagę faktu że w Sopocie znany deweloper dawał alternatewnie do mieszkania grande punto za 1PLN