Ratuj Głuszca
visa

Utrata portfela na wakacjach może być dużym problemem, zwłaszcza jeśli przebywamy za granicą. Aby zwiększyć swoje bezpieczeństwo przede wszystkim nie należy nosić wszystkich pieniędzy w jednym miejscu. Dodatkowo zamiast dużej kwoty w gotówce lepiej zabrać ze sobą karty płatnicze.

Główna zaletą karty jest to, że nie znając PINu złodziej nie może z niej skorzystać. Dodatkowo, nawet jeśli uda mu się w jakiś sposób jej użyć, to odpowiedzialność posiadacza karty jest ustawowo ograniczona do kwoty 150 euro. W praktyce banki zwracają klientom wszystkie utracone pieniądze. Expander zwraca jednak uwagę na to, że warunkiem ich odzyskania jest to, że klient nie może  ułatwiać dokonania kradzieży np. poprzez zapisanie PINu na karcie.

Warto zabrać więcej niż jedną kartę i nie nosić ich razem. Jeśli jednak za granicą stracimy całą gotówkę i wszystkie karty to nadal możemy liczyć na pomoc. W przypadku utraty karty kredytowej za granicą można dokonać tzw. awaryjnej wypłaty gotówki lub skorzystać z pilnej wymiany karty. Nie ma tu znaczenia, że w danym kraju nie znajdziemy placówki naszego banku. Tą usługa świadczą bowiem organizacje płatnicze (np. Visa, MasterCard). Aby skorzystać z tej usługi należy zadzwonić do swojego banku lub na numer alarmowy podany na stronie organizacji płatniczej. Wadą tej usługi jest jedynie wysoki koszt, który wynosi kilkaset złotych.

Przed wyjazdem na wakacje warto sporządzić specjalną listę ważnych informacji. Na takiej liście powinny znaleźć się numery telefonów do banków, numer do polskiej ambasady w danym kraju oraz dane tj. numer dowodu osobistego i PESEL. Nie zapomnijmy również, że oprócz kart należy zastrzec w banku także swój dokument tożsamości. Przestępcy wykorzystują bowiem kradzione dokumenty do zaciągania kredytów.

Jarosław Sadowski

Analityk firmy Expander

www.expander.pl

Komentarzy: 2 w artykule: ”Z kartą bezpieczniej na wakacjach”

  1. JaCoB pisze:

    Witam wszystkich polecam serdecznie ludzi zainteresowanych bezpieczeństwem portal o nazwie bezpieczniej.pl http://www.bezpieczniej.pl. Na owym portalu znajduje się szereg porad, informacji, wiadomości, możliwość tworzenia darmowych ogłoszeń różnego typu, odnajdywanie punktów na mapie pracowanie w swojej strefie zamieszkania co daję filtracje interesujących nas wydarzeń, informacji, wiadomości, łatwiejsze tworzenie grup społecznych z danej strefy. Dzięki czemu łatwiej jest znaleźć pomoc oraz jej udzielić oraz wiele innych funkcjonalności to co wymieniłem to tylko wierzchołek góry możliwości jakie daje portal bezpieczniej.pl! Zapraszam serdecznie!

  2. COUNTERSTRIKE pisze:

    COUNTERSTRIKE…

    Many thanks, this website is very beneficial…