Ratuj Głuszca
mz

Magnaci finansowi z Bliskiego Wschodu, światowi celebryci, Charlie Watts, perkusista Rolling Stones. Liczba kupców na aukcji koni arabskich w Janowie Podlaskim była dwa razy większa niż przed rokiem. Efektowna, siwa klacz Piacenza rozgrzała kupców do czerwoności

Licytacja Pride of Poland była głównym punktem odbywających się w weekend Dni Konia Arabskiego w Janowie Podlaskim. Jak co roku do niewielkiego miasteczka zjechali magnaci finansowi z Bliskiego Wschodu, zagraniczni celebryci z Charliem Wattsem, perkusistą Rolling Stones na czele. Przez trzy dni można było podziwiać najpiękniejsze araby głównie z polskich stadnin. Od lat znawcy koni doceniają zwierzęta z Janowa i Michałowa.
Organizatorzy otwarcie mówili, że liczą na wysokie ceny. Po cichu przyznawali, że w tym roku nie ma szans na pobicie rekordowej sumy 1 mln 125 tys. euro, za którą w 2008 roku sprzedano klacz Kwestura. Pochodziła z Michałowa. – To był koń nad końmi. Championka świata w 2008 r., najlepszy na globie arab w danej klasie wiekowej. Została sprzedana do Emiratów Arabskich – przypomina Katarzyna Pruchniewicz, rzeczniczka prasowa Dni Konia Arabskiego. – Czym kupujący kieruję się podczas wyboru? Pochodzeniem, zdobytymi nagrodami no i oczywiście tzw. bukietem arabskim. Tym czy koń ma odpowiednie wyraziste oko, długą szyję, bardzo suche nogi. Tak by wystarczyło jedno spojrzenie by móc powiedzieć – to z pewnością rasa arabska.

Ku zadowoleniu organizatorów w tym roku liczba gości zainteresowanych zakupem konia – 50 osób – była większa od ubiegłorocznej. I to dwukrotnie. – Być może to efekt mijającego kryzysu światowego? Wielu kupców traktuje konia jako dobrą inwestycję. Klacz co roku może urodzić jedno źrebię. Po jakimś czasie hodowca który dobrze dopasował ojca może dochować się chamiona świata i świetnie zarobić.

Do Janowa zawitali kupcy z Bliskiego Wschodu, Europy, USA, Brazylii, intensywnie licytowali też telefonicznie Australijczycy którzy na miejscu mieli swojego przedstawiciela.

Duże nadzieję wiązano z piękną, dwuletnią Piacenzą z hodowli w Michałowie. Siwa z czarną grzywą kontrastującą z umaszczeniem od razu przyciągała uwagę na przedaukcyjnej prezentacji. Oprócz wyglądu klacz zachwycała znawców także rodowodem. Jej ojcem jest międzynarodowy champion QR Marc.

Zaskoczenia nie było. Piacenzę osiągnęła dobrą cenę. Zapłacono za nią 475 tys. euro. Licytujący z telefonami komórkowymi przy uchu co chwila podbijali stawkę. Prowadzący licytację Scott Benjamin czekał tylko na to aż kupujący skonsultują się ze swoimi szefami. Prawdziwa walka zaczęła się, gdy klacz popędziła kłusem w rytm piosenki zespołu Queen „ we will rock you

Z janowskiej hodowli najwyższą cenę osiągnęła Palabra. – Możesz mieć konia jak Piacenza za połowę ceny – zachęcał kupców Scott Benjamin, kiedy cena szybko osiągnęła 200 tys. euro. Ostatecznie Palabra została sprzedana do Arabii Saudyjskiej za 400 tys. euro.

Jednak nie wszystkie konie znalazły nabywcę. – Jeśli nie usłyszę 12 tys. euro to odeślę go do stajni -kilkukrotnie zapowiadał Scott Benjamin. Niektóre musiały wrócić do swoich boksów. Co ciekawe za 20 tys. euro została sprzedana Wieża Babel ze stadniny w Michałowie. Z tym, że ten piękny koń nie widzi na jedno oko. – Przypuszczam, że kupujący głównie kierował się pochodzeniem klaczy, z pewnością urodzi wiele pięknych źrebaków . Ogółem na aukcji „Pride of Poland” sprzedano 19 klaczy za łączną kwotę 1 mln 325 tys. euro. Konie wylicytowali nabywcy z Arabii Saudyjskiej, Australii, Wielkiej Brytanii, Niemiec.

Aukcję poprzedził 34. Narodowy Pokaz Koni Arabskich Czystej Krwi, w czasie którego międzynarodowe jury oceniało konie w kilku kategoriach wiekowych, osobno klacze, osobno ogiery.

Tytuł czempionki Polski Klaczy Starszych zdobyła 11-letnia siwa klacz Palmeta ze stadniny w Janowie Podlaskim. Została też uznana za Najlepszego Konia Pokazu i za Najpiękniejszą Klacz Pokazu.

Tekst: Sławomir Skomra
Zdjęcia: Michał Żbikowski

Komentarzy: 7 w artykule: ”W Janowie Podlaskim sprzedano konie za 1mln 325 euro”

 1. NBA pisze:

  NBA…

  Many thanks, this site is really helpful…

 2. counterstrike pisze:

  counterstrike…

  Wow because this is great work! Congrats and keep it up…

 3. cs:go pisze:

  cs:go…

  Great looking web site. Presume you did a great deal of your ownyour very own coding…

 4. game pisze:

  game…

  Hiya, very good web site you’ve going here…

 5. csgo weapon pisze:

  csgo weapon…

  thank so a lota lot for your web site it assists a lot…

 6. Google pisze:

  Google…

  Although sites we backlink to below are considerably not associated to ours, we feel they’re truly really worth a go by way of, so possess a look….

 7. Google pisze:

  Google…

  That would be the end of this write-up. Right here you will find some web sites that we assume you will appreciate, just click the links….