Ratuj Głuszca
Dbaj o bezpieczną jesien

Komenda Stołeczna Policji we współpracy ze Związkiem Banków Polskich oraz PZU S.A. rozpoczęła kampanię „Dbaj o bezpieczną jesień życia”. Partnerem akcji jest Spółka „Koleje Mazowieckie – KM” sp. z o.o. Do końca kwietnia 2012r. na monitorach w pociągach Spółki prezentowana będzie animacja opisująca metody działania sprawców oszustw dokonywanych tzw. metodą „na wnuczka”, a w kasach biletowych dystrybuowane są ulotki.

Metoda „na wnuczka” charakteryzuje się tym, że przestępca podający się za krewnego nawiązuje kontakt telefoniczny z ofiarą i pozyskuje jej zaufanie. Następnie, pod pozorem niepowtarzalnej okazji lub nagłego nieszczęścia, zwraca się z prośbą o natychmiastową pomoc finansową. Zazwyczaj oszust podsyła „zaufaną osobę” po odbiór pieniędzy lub prosi o przesłanie potrzebnej mu kwoty na wskazane konto bankowe.
Celem akcji jest ograniczenie przestępstw skierowanych przeciwko osobom starszym.

Co zrobić, by nie paść ofiarą oszustów?
- Bądź ostrożny w kontaktach z nieznajomymi.
- Nie przekazuj pochopnie pieniędzy osobom, które podają się za krewnych.
- Potwierdź „prośbę o pomoc” kontaktując się z najbliższymi.

- Osoby starsze są narażone na niebezpieczeństwo ze strony oszustów, którzy wykorzystują ich zaufanie oraz dobre serce. Kampania „Dbaj o bezpieczną jesień życia” to kolejna akcja Komendy Stołecznej Policji, w którą się włączyliśmy. W ubiegłym roku wspólnie przestrzegaliśmy przed kieszonkowcami, którzy są szczególnie aktywni w okresie przedświątecznym, czy wakacyjnym – mówi Donata Nowakowska, rzecznik prasowy Spółki.

Komunikat prasowy Koleje Mazowieckie

 

Komentarze wyłączone.