Ratuj Głuszca
Guy-Fawkes

Anonimowi, znani z walki ze „złym rządem i koncernami” pomagają zarabiać pieniądze jednej z najbardziej znanych korporacji na świecie – Time Warner. To właśnie Anonimowi rozpropagowali maskę przedstawiającą twarz Guya Fawkesa, którą po raz pierwszy ujrzeliśmy w filmie „V for Vendetta”. Do wykorzystanej w filmie maski prawa posiada właśnie Time Warner. Gdy trafiła ona do sklepów stała się rekwizytem Anonimowych. Dzięki temu maska jest tak popularna, iż w wielu sklepach z gadżetami trzeba na nią czekać po kilka dni. Jest to obecnie najlepiej sprzedawana maska na Amazonie, bardziej popularna od masek takich filmowych bohaterów jak Batman, Harry’ego Pottera czy Dartha Vadera.

Howard Beige, wiceprezes firmy Rubie’s Costume, mówi, że corocznie produkowanych jest około 100 000 masek wyżej wymienionych bohaterów. Produkcja innych masek nie przekracza 5000. Teraz, dzięki Anonimowym, maska Guya Fawkesa stała się najpopularniejszą ikoną popkultury.

Guy Fawkes (1570-1606) należał do grupy katolickich spiskowców, którzy w 1605 roku w ramach tzw. spisku prochowego, próbowali zabić brytyjskiego króla Jakuba I i obsadzić tron katolickim monarchą. Spiskowcy chcieli wysadzić budynek parlamentu w czasie, gdy będzie w nim przebywał monarcha. Fawkes pilnował zgromadzonych pod budynkiem beczek z prochem, gdy został ujęty przez władze.

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Autor wpisu: pw

Komentarze wyłączone.