Ratuj Głuszca
eko-tom

Okres świąteczny dobiega końca, zostawiając nam oprócz cudownych wspomnień także problem w postaci więdnącej choinki. Uschnięte drzewko nie może być już jak dawniej wyrzucone do kontenera, dlatego mieszkańcy muszą znaleźć inne rozwiązanie. „Święta, święta i po świętach…” – mawiają. Koniec świątecznego okresu zwiastuje nam nie tylko powrót do pracy i codziennych zajęć, ale również choinka, która nieubłaganie traci swój urok stając się pozbawionym igieł pniem.

Nadszedł czas, gdy mieszkańcy chcą pozbyć się drzewek, nie jest to jednak rzeczą prostą. Dotąd praktykowane było wyrzucanie ich do pobliskich śmietników, jednak według obowiązujących przepisów choinka jest odpadem gabarytowym i nie jest traktowana na równi z innymi śmieciami. Administracja osiedli przewiduje sankcje dla mieszkańców, którzy pomimo zakazu wyrzucą swoje drzewko na śmietnik.

Choinki można oddać do Punktu Gromadzenia Odpadów problemowych, jak na przykład ten w Suchym Lesie pod Poznaniem.
Mieszkańcy dużych miast nie mają często możliwości przetransportowania uschniętej choinki do odpowiedniego punktu utylizacji – twierdzi Anna Turguła, współwłaścicielka działającego na poznańskim rynku od ponad 20 lat przedsiębiorstwa EKO-TOM, zajmującego się gospodarowaniem odpadami – Dlatego nasza firma oferuje klientom wywóz tego typu odpadów.

Alternatywą jest również bezpłatne oddanie uschniętej choinki w punkcie zbiórki, który jest utworzony przez miasto, na przykład, jak to ma miejsce w Poznaniu, w ramach akcji „Poznańskie choinki wracają do środowiska”.  Osoby posiadające ogród lub działkę znajdują często inne zastosowanie dla świątecznego drzewka. Niektórzy kupują świerk w doniczce, aby wczesną wiosną móc go zasadzić. Istotne w tym przypadku jest, aby trzymać drzewko w pomieszczeniu, gdzie nie jest zbyt ciepło, a także  zahartować je przed zasadzeniem.

W przypadku, gdy nie kupiliśmy drzewka w doniczce i nasza choinka obumiera, możemy użyć jej gałązek jako izolatora przed zimnem i obłożyć nimi inne rośliny, na przykład rododendrony. Można także rozdrobnić drzewko na ścinki i wyściełać nim glebę w ogrodzie. Użyźni ją to oraz ochroni przed chwastami i szybką utratą wody. Opcjonalnym rozwiązaniem jest również oddanie drzewek do miejskiej ciepłowni, gdyż niekiedy przyjmowane są one na opał.

Źródło: Notka prasowa

Komentarze wyłączone.