Ratuj Głuszca
biurowiec

Zawirowania gospodarcze rozpoczęte kryzysem w 2008 roku oraz wynikające z nich problemy deweloperów ze zdobyciem finansowania, przyczyniły się do wyraźnego zmniejszenia liczba projektów biurowych rozpoczynanych w stolicy w latach 2009 – 2010. Taki rozwój wypadków przełożył się na niewielką podaż powierzchni biurowej w Warszawie w ubiegłym roku. Powstała w skutek tego luka podażowa oraz rosnące zainteresowanie ze strony najemców sprawiło jednak, że inwestorzy wracają na rynek z nowymi projektami.
W wyniku wspomnianych czynników w najbliższych latach można spodziewać się dość intensywnego wzrostu oferty na stołecznym rynku biurowym. Warto dodać, że w Warszawie znajduje się obecnie ponad 3,5 mln mkw. przestrzeni biurowej, a więcej niż 0,5 mln mkw. nowoczesnej powierzchni znajduje się na etapie realizacji. Jeżeli chodzi o lokalizacje nowych inwestycji biurowych, to jednym z głównych kierunków ekspansji na przestrzeni kilku kolejnych lat może stać się Wola.

Wola coraz bardziej atrakcyjna

Taki rozwój wypadków będzie efektem działania kilku przyczyn. Po pierwsze wysokiej koncentracji powierzchni biurowej w Centralnym Obszarze Biznesu, który ze względu na wysokie ceny gruntów zapewne stanie się domeną dużych i najbardziej spektakularnych projektów biurowych. Relatywnie wysokie stawki czynszu we wspomnianym rejonie mogą sprawić, że dla najemców poszukujących powierzchni biurowej niedaleko ścisłego centrum, ale w bardziej przystępnej cenie Wola, ze względu na korzystną lokalizację może stać się wyborem numer dwa. Ponadto nie należy również zapominać o tym, że w perspektywie kilku lat dużym atutem tego rejonu stolicy stanie się druga nitka metra. Niestety obecnie realizowany centralny odcinek II-giej linii zapewne nie zostanie ukończony zgodnie z pierwotnym planem do października 2013 r. Można się spodziewać, że opóźnienie najprawdopodobniej wpłynie również na przesunięcie w czasie perspektywy realizacji kolejnych odcinków w tym II D, który ma przebiegać przez Wolę do Bemowa i dalej w stronę Ursusa. Nie zmienia to jednak faktu, że będzie to czynnik, który może zadecydować o tym, że oczy inwestorów zwrócą się ku temu rejonowi Warszawy.

Czy biurowce będą powstawały wzdłuż metra?

Obecnie na terenie Woli znajduje się blisko 220 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej, a w stadium realizacji następnych około 65 tys. mkw. Z kolei inwestycje aktualnie planowane przez deweloperów obejmują tutaj blisko 85 tys. mkw.

Oferta nowoczesnej powierzchni biurowej na Woli (mkw.), stan na 01.2012 r.

Rynek biurowy czy Wola przyciągnie inwestorów Wykres Rynek biurowy – czy Wola przyciągnie inwestorów?

Źródło: Dział Badań i Analiz firmy Emmerson S.A.

Warto zaznaczyć, że najwięcej obiektów biurowych zlokalizowanych jest na terenach graniczących ze Śródmieściem, z kolei im dalej w stronę Bemowa tym liczba projektów maleje. Można się spodziewać, że deweloperzy planujący inwestycje biurowe w tym rejonie stolicy, będą jednak coraz częściej starali się wybierać lokalizacje położone w sąsiedztwie przyszłych stacji metra. Związane z taką lokalizacją ułatwienia komunikacyjne będą istotnie wpływać na atrakcyjność poszczególnych inwestycji. W związku z tym można zakładać, że w przyszłości dla nowych obiektów biurowych za punkt odniesienia będzie służyła przede wszystkim ulica Górczewska wzdłuż, której przebiegać ma metro. W chwili obecnej jednak głównym rejonem koncentracji inwestycji biurowych są okolice przyszłych stacji metra – Rondo Daszyńskiego i Wolska, a więc rejony ulicy Kasprzaka i Przyokopowej. Przy tej ostatniej ulicy zlokalizowana jest między innymi największa z obecnie realizowanych na Woli inwestycji – Wola Center, która będzie oferowała ponad 27,5 tys. mkw. powierzchni biurowej. Ponadto dwa kolejne obiekty są budowane przy ulicy Grzybowskiej. Jeżeli chodzi o planowane inwestycje biurowe, to prym wiedzie ulica Wolska, gdzie w fazie przygotowywanie znajdują się dwa projekty – Wolska Business Center oraz Park West I, które łącznie będą oferować ponad 23 tys. mkw. przestrzeni biurowej.

Zestawienie budynków biurowych na Woli znajdujących się w fazie planowania lub realizacji, stan na 01.2012 r.

Rynek biurowy czy Wola przyciągnie inwestorów Tabela Rynek biurowy – czy Wola przyciągnie inwestorów?

Źródło: Emmerson

Autor wpisu: pw

Komentarze wyłączone.