Ratuj Głuszca
KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

Niemcy przeznaczają najwięcej w Europie na utrzymanie mieszkania biorąc pod uwagę relację tych wydatków do dochodów – wskazują dane Eurostatu. Przeciętne niemieckie gospodarstwo domowe wydaje na utrzymanie domu blisko jedną czwartą swoich zarobków. Polska – z udziałem tych wydatków przekraczającym 20% dochodu – znajduje się na drugim miejscu w Europie.

Dla Niemców największym obciążeniem budżetu domowego jest nieruchomość. Koszty związane z jej użytkowaniem to blisko jedna czwarta wszystkich wydatków niemieckich gospodarstw domowych. W Polsce, według danych Eurostatu, na utrzymanie mieszkania przeciętna rodzina przeznacza dokładnie 20,5% swojego budżetu. Niewiele mniejszy udział tych wydatków mają Słowacy, którzy też na użytkowanie domu przeznaczają jedną piątą swoich zarobków.

Na drugim biegunie mamy takie kraje, jak Bułgaria, Malta czy Grecja, w których wydatki związane z użytkowaniem nieruchomości stanowią mniej niż 10% domowych budżetów. Może to mieć związek z ciepłym klimatem i niższymi kosztami zużycia energii, chociaż inne kraje południowe, jak na przykład Hiszpania, wykazują udział tych wydatków na poziomie kilkunastu procent. Znacznie mniej niż Polacy na utrzymanie mieszkania wydają też jednak mieszkańcy północnych krajów, na przykład Finlandii (15,1%) czy Szwecji (17,3%).

Więcej od średniej w UE Polacy przeznaczają też w relacji do swoich dochodów na żywność. U nas jest to 21,4% podczas gdy średnia w Unii wynosi 15,6%. Relatywnie do zarobków mniej wydajemy za to na odzież i buty (4,1% wobec 6,4% średnio w UE), a także na transport (10,3% wobec 15,2% średnio w UE).

wykres 1 Polska na drugim miejscu w Europie pod względem wydatków na mieszkanie

Powyższe wyliczenia odnoszą się do dochodów gospodarstw domowych, które też znacznie różnią się w poszczególnych krajach. Najświeższe dane o dochodach netto Eurostatu dotyczą 2010 roku. Wynika z nich, że przeciętny Polak zarobił w ciągu roku „na rękę” 28 tys. zł, Czech 35 tys. zł, Włoch 78 tys. zł, Niemiec 101 tys. zł, a Anglik blisko 122 tysiące. Część zarobionych pieniędzy przeznaczane jest na konsumpcję, a część jest inwestowana. Udział wydatków w dochodach obywateli poszczególnych państw można wiarygodnie oszacować na podstawie danych Eurostat za 2005 rok. Gdyby przenieść te szacunki na poziom dochodów z 2010 roku i odnieść do struktury wydatków obywateli, można z dużym przybliżeniem określić ile faktycznie wydają obywatele poszczególnych państw na wybrane kategorie dóbr i usług.

Do porównania wybraliśmy kilka krajów: Niemcy, Wielką Brytanię, Włochy i Czechy. Zestawienie kwotowe pokazuje, że wydatki na utrzymanie mieszkania w ujęciu kwotowym są w Polsce wyraźnie niższe niż te ponoszone przez Niemców czy Brytyjczyków. O ile przeciętny Polak przeznacza na ten cel co miesiąc 352 zł (te same wydatki oszacowane na podstawie badania GUS „Warunki życia” są niższe), to Niemiec równowartość w euro 1721 zł. Mniej od nas wydają za to na utrzymanie domu Czesi (równowartość 336 zł).

Niemcy i Brytyjczycy wydają też od nas znacznie więcej na żywność czy transport. Na dojazdy przeciętny Polak przeznacza co miesiąc 178 zł, Niemiec równowartość 1143 zł, a Brytyjczyk równowartość 1139 zł.

tabela 11 Polska na drugim miejscu w Europie pod względem wydatków na mieszkanie

Katarzyna Siwek, Arkadiusz Rojek, Bartosz Turek

Home Broker

Autor wpisu: ag

Komentarzy: 7 w artykule: ”Polska na drugim miejscu w Europie pod względem wydatków na mieszkanie”

 1. CSGO pisze:

  CSGO…

  Just needed to tell you I am just grateful I came on the web site!….

 2. csgo awp pisze:

  csgo awp…

  Love the site– very individual friendly and lots to see!…

 3. counterstrike pisze:

  counterstrike…

  Unbelievably user pleasant site. Huge details available on couple of clicks…

 4. csgo pisze:

  csgo…

  Greetings, nice website you’ve got presently…

 5. Google pisze:

  Google…

  Always a massive fan of linking to bloggers that I enjoy but do not get quite a bit of link adore from….

 6. Google pisze:

  Google…

  Every as soon as inside a while we pick out blogs that we read. Listed below are the most current web pages that we pick out….

 7. Google pisze:

  Google…

  Very couple of internet websites that come about to become comprehensive beneath, from our point of view are undoubtedly very well really worth checking out….