Ratuj Głuszca
Bizzarrini Veleno

Odpowiedź jest prosta: będzie to ekologiczny hipersamochód napędzany biowodorem, który już w 2030 roku może wyjechać na ulice miast na całym świecie. Bizzarrini Veleno – bo tak nazywa się ta futurystyczna konstrukcja – to projekt upamiętniający słynnego projektanta Giotto Bizzarrini, stworzony przez 21-letniego Borysa Dąbrowskiego w ramach pracy dyplomowej na Uniwersytecie Coventy.

Organiczny kształt nadwozia pojazdu to efekt fascynacji Borysa płazami drzewołazowatymi, czyli jednymi z najbardziej jadowitych żab zamieszkujących Amerykę Południową i Środkową. Veleno miałby być wykonany z lekkich materiałów i „magicznego” grafenu, który byłby ponad 200 razy trwalszy od stali i lżejszy od włókna węglowego. Młody projektant opracował także specjalne koła połączone z podwoziem poprzez zaawansowane zawieszenie hydrauliczne, które zamiast zwykłych opon miałyby zestawy specjalnych rolek umożliwiających poruszanie się nie tylko do przodu i do tyłu, ale także na boki.

Równie futurystycznie prezentuje się kwestia napędu. Silniki elektryczne zamontowane na pokładzie pojazdu byłyby zasilane wodorem otrzymywanym z alg morskich i organicznych odpadków. I nie jest to jedynie nierealna wizja rodem z filmów fantastycznych, ale – jak tłumaczy autor – projekt poparty wiarygodnymi koncepcjami, które kiedyś mogą stać się rzeczywistością. Tego właśnie życzymy Borysowi.

Komentarze wyłączone.