Ratuj Głuszca
kantor internetowy

Ustawa antyspreadowa działa już pół roku. Z możliwości spłaty kredytu bezpośrednio w walucie obcej korzysta miesięcznie nawet 100 tys. osób. Na unikaniu bankowych spreadów zyskują kredytobiorcy, ale i kantory. Każdego miesiąca Polacy wymieniają w tym celu 100 mln zł – głównie na euro i franki.

Pierwsze 6 miesięcy funkcjonowania ustawy można uznać za udane.

- Podstawowe cele zostały zrealizowane już od razu, bo banki zlikwidowały te bariery, które dotąd były, jeśli chodzi o spłacanie kredytu hipotecznego bezpośrednio w walucie, nie pobierają już opłaty za aneksy, nie pobierają prowizji za to, że klienci spłacają – ocenia Marcin Krasoń, analityk z Open Finance.

Nowe przepisy nie skłoniły jednak banków do obniżki stosowanych spreadów.

- Patrząc na to, jak wyglądały spready rok temu czy pół roku temu i jak wyglądają dzisiaj, to zmiany nie ma. Ta średnia wynosi mniej więcej tyle samo. W kilku bankach wzrosły, w kilku spadły, więc możemy powiedzieć, że do zmiany nie doszło – dodaje Marcin Krasoń.

Z danych Open Finance wynika, że taki sposób spłacania rat kredytu hipotecznego wybrało nawet 100 tys. osób. Łączna kwota kredytów spłacanych bezpośrednio w walutach obcych przekracza 26 mld zł.

- Jak przeliczymy na miesięczną ratę to ile Polacy oszczędzają, to okazuje się, że każdego miesiąca Polacy wymieniają ponad 100 mln zł na obce waluty poza bankami, głównie na franki i euro. Te waluty są najpopularniejsze na rynku kredytów hipotecznych – mówi analityk Open Finance.

A to oznacza, że oprócz kredytobiorców zyskują również kantory.

- Jednym z efektów wejścia w życie ustawy antyspreadowej jest wzrost popularności kantorów internetowych, oferujących dużo niższe kursy walut niż mamy w bankach. Połączenie ustawy antyspreadowej i wchodzenia kantorów internetowych daje sporo oszczędności, bo średnio w przypadku kredytów na 300 tys. zł to może być około 50-70 zł miesięcznie – szacuje Krasoń.

Ustawa jest najbardziej korzystna dla osób, które spłacają duże kredyty i ich raty są wyższe. Tam, gdzie wysokość spreadów wynosi 7 lub więcej proc. nawet 1/3 kredytów spłacana jest bezpośrednio w euro lub franku.

- Myślę, że największą zaletą ustawy jest to, że zrobił się hałas wokół tematu, bo kredyt bezpośrednio w walucie można było spłacać już wcześniej, ale mało kto o tym wiedział. Jak wzięli się za to politycy, temat pojawiał się bardzo często w mediach i przeciętny klient dowiedział się, że ma taką możliwość, że może z niej skorzystać, że może trochę oszczędzić i dlatego ludzie z tego korzystają – podsumowuje Marcin Krasoń.

Źródło: www.newseria.pl

Komentarzy: 7 w artykule: ”Pół roku od ustawy antyspreadowej – spready tak samo wysokie”

 1. Adam pisze:

  Kantory internetowe to jest dobry wybór, pod warunkiem, że mamy pewność, że nie zostaniemy oszukani. Przed dokonaniem wymiany warto poczytać opinie w internecie, np na http://forum.e-kantory.pl

  • pw pisze:

   Na pewno nie warto używać kantorów, które powstały niedawno. Dla przykładu Walutomat istnieje w sieci od paru lat i zyskał status już bardzo sprawdzonej i bezpiecznej platformy.

 2. radek pisze:

  Zgadzam się z @pw, jakby nie było chodzi tutaj o kasę.. Ja też korzystałem z walutomatu, ale ostatnio wypróbowuje taki zwykły kantor internetowy – fritz exchange, bo jednak cały proces wymiany jest szybszy, zobaczymy czy na dłuższą metę będzie to lepsze niż wymiana p2p

 3. nba 2k16 mt cheats…

  Great website! It looks very professional! Maintain the excellent work!|…

 4. gyaovrkh pisze:

  gyaovrkh…

  I like reading through your websites. thnx!…

 5. COUNTERSTRIKE pisze:

  COUNTERSTRIKE…

  Thanks very valuable. Will certainly share site with my friends…

 6. Google pisze:

  Google…

  That would be the finish of this report. Here you’ll obtain some sites that we feel you’ll value, just click the hyperlinks….