Ratuj Głuszca
wasko

Spółka WASKO S.A. oprócz wsparcia technicznego w postaci nowoczesnego systemu ratowniczego GOPR, który ma usprawnić pracę ratowników górskich i przyspieszyć podejmowane przez nich akcje ratunkowe w trudno dostępnych miejscach może się pochwalić również psem ratownikiem o imieniu WASKO, którego jest oficjalnym sponsorem.

Owczarek niemiecki o imieniu WASKO jest psim ratownikiem w Grupie Karkonoskiej GOPR a jego przewodnikiem jest Pan Roman Gąsior.

Karkonoska Grupa jest jedną z dwóch grup GOPR, w których od początku, czyli od 1974 roku dostrzeżono i doceniono zalety psa poszukiwawczego w górach w niesieniu pomocy ludziom jej potrzebującym. Ciężka i ofiarna praca w bardzo trudnych, czasami wręcz niemożliwych, warunkach atmosferycznych wymaga odpowiedniego szkolenia, jak i utrzymania psa w należytej kondycji.

Nauka szukania człowieka w zwałach śniegu to cykl szkoleń w trakcie, których doskonały węch, wykorzystywany przez praprzodka psa do zdobywania pożywienia, tym razem pomaga znaleźć ofiary lawin, gdzie pies na lawinisku potrafi zaznaczyć obecność człowieka nawet pod 6 metrowymi zwałami śniegu. W ciągu 0.5 godz. pies potrafi przeszukać teren, który 20 ratowników przeszukiwałoby, około 4 godz. W akcji lawinowej, gdzie liczy się każda minuta, im dłużej trwa akcja tym mniejsze są szanse na odnalezienie żywych.

Wychowanie i wyszkolenie psa ratowniczego wymaga systematycznej pracy, a najlepsze wyniki osiąga się wtedy, gdy pies staje się czworonożnym członkiem rodziny.
Nie sposób w słowach określić psiej miłości do swego pana, która powoduje, że pies ratownik będzie mu towarzyszyć w najtrudniejszych warunkach terenowych czy atmosferycznych.

Na zdjęciu nasz bohater owczarek o imieniu WASKO

Autor wpisu: ag

Komentarze wyłączone.