Ratuj Głuszca
janow

 Janów Podlaski opanowały końskie piękności, na specjalnych pokazach tłumy ludzi oklaskiwały polskie araby. W tym roku rekordu sprzedaży nie zanotowano, ale emocji było sporo.

Za pół miliona euro sprzedano w niedzielę dwie klacze z Janowa Podlaskiego: Palabra kosztowała nabywcę z USA 400 tys. euro, a za Andaluzję hodowca z Arabii Saudyjskiej wyłożył 100 tys. euro.

Trzy państwowe stadniny koni – w Michałowie, Białce i Janowie Podlaskim – wystawiły w niedzielę na sprzedaż 30 arabskich klaczy i dwa ogiery. Przed licytacją spekulowano, że najwyższą cenę mogą osiągnąć m.in. janowska klacz Palabra – czempionka z 2008 r. oraz wielokrotnie nagradzana Piacenza z Michałowa.
Wśród potencjalnych kupców Arabowie, Australijczycy, Amerykanie. Sensację wzbudza Charlie Watts, perkusista The Rolling Stones, którego żona, znana z hodowli koni, przyjeżdża do Janowa co roku.

Aukcja ruszyła o godz. 16.30, ale prawdziwe emocje rozpoczęły się tuż po 18., kiedy Piacenza została sprzedana do USA za 475 tys. euro!

– Jaką zatem cenę osiągnie porównywana z Piacenzą Palabra z Janowa Podlaskiego? – zastanawiali się obserwatorzy aukcji.

Wreszcie, po kilku arabach, które „idą” po kilkadziesiąt tysięcy euro, na wybiegu pojawia się Palabra. Piękna klacz jest znakomicie przygotowana do pokazu, umie czarować publiczność.

Cena wywoławcza 225 tys. euro studzi jednak potencjalnych nabywców. Ale nie na długo. Rusza gorąca licytacja, cena rośnie błyskawicznie, by osiągnąć 400 tys. euro! (ok. 1,6 mln zł)

– Palabra sprzedana do Arabii Saudyjskiej – ogłasza spikerka. Schodzącą z wybiegu klacz publiczność żegna owacją na stojąco.

Ale to nie koniec emocji, bo po zaciekłej licytacji janowska klacz Andaluzja osiąga zaskakująco wysoką cenę – 100 tys. euro. Również ona pojedzie do Arabii Saudyjskiej. Z kolei Bohemę, również z Janowa, kupił za 42 tys. euro Australijczyk. A Pohulankę – za 35 tys. euro – Belg. A pod koniec niespodziankę sprawiła kara Sarbia, za którą hodowca z Anglii wyłożył aż 85 tys. euro.

Autor: Michał Żbikowski
 

Komentarzy: 7 w artykule: ”Piacenza przeprowadza się do USA”

 1. NBA2K16 pisze:

  NBA2K16…

  Many thanks extremely useful. Will certainly share site with my good friends…

 2. NBA pisze:

  NBA…

  say thanks to so mucha lot for your site it assists a great deal…

 3. COUNTERSTRIKE pisze:

  COUNTERSTRIKE…

  You’ve gotten awesome information right here…

 4. CSGO pisze:

  CSGO…

  Many thanks for sharing this terrific web page…

 5. Google pisze:

  Google…

  One of our visitors lately encouraged the following website….

 6. Google pisze:

  Google…

  Always a huge fan of linking to bloggers that I really like but do not get quite a bit of link adore from….

 7. Google pisze:

  Google…

  Here are some hyperlinks to web sites that we link to since we feel they’re really worth visiting….