Ratuj Głuszca
poczta

Zgodnie z propozycjami Urzędu Komunikacji Elektronicznej, prywatni operatorzy pocztowi będą mogli korzystać odpłatnie z infrastruktury należącej do Poczty Polskiej. Po 1 stycznia 2013 roku zyskają oni dostęp do pocztowych sortowni i tzw. ostatniej mili, czyli listonoszy. – Niebezpieczeństwem mogą być ceny proponowane przez Pocztę Polską, które w praktyce mogą blokować dostęp do niej – mówi Zofia Smoktunowicz, pełnomocnik zarządu jednego z prywatnych operatorów pocztowych, firmy Speedmail.

Dzięki unijnym przepisom 1 stycznia 2013 roku kończy się monopol Poczty Polskiej. Inni operatorzy pocztowi zyskają dostęp do zastrzeżonych dotąd dla Poczty segmentów rynku, czyli m.in. dostarczania najlżejszych listów, do 50 gramów.

 – To są dobre propozycje, ale warto pomyśleć o bardziej precyzyjnych zapisach, które określałyby na jakich zasadach można korzystać z tych elementów infrastruktury – uważa Zofia Smoktunowicz, pełnomocnik zarządu jednego z prywatnych operatorów, firmy Speedmail.

Jak podkreślała w rozmowie z Newserią prezes UKE Magdalena Gaj, kończą się już prace nad ustawą Prawo pocztowe i wkrótce trafi ona do parlamentu. Więc styczniowy termin nie jest zagrożony.

Konkurenci Poczty Polskiej przygotowują się do otwarcia rynku usług pocztowych, bo jest o co walczyć. Wartość polskiego rynku szacowana jest na ok. 7 mld zł.

Konkurencję na rynku mają wzmocnić przepisy o dostępie do infrastruktury. Poczta Polska będzie musiała udostępnić innym operatorom swoje sortownie, skrzynki nadawcze i tzw. ostatnią milę, czyli listonoszy. Zgodnie z przepisami, będzie to się odbywało na zasadach komercyjnych.

 – W naszej opinii zaproponowane przez UKE rozwiązania na pewno wpłyną na konkurencyjność rynku, a także na jakość oferowanych przez branżę usług – podkreśla Zofia Smoktunowicz.

Zwraca jednak uwagę na potrzebę lepszego doprecyzowania zapisów w ustawie.

 – Nauczeni doświadczeniem z przeprowadzonych już procesów liberalizacji, czy to rynku telekomunikacyjnego, czy gazowego widzimy, że niedoprecyzowanie może skutkować złymi praktykami, które posłużą ograniczaniu możliwości konkurencji i de facto utrzymaniu monopolu Poczty Polskiej – ocenia Zofia Smoktunowicz.

Liberalizacja w takim wypadku będzie więc prowizoryczna. Najnowsze propozycje ustawy obejmują węzły sortownicze oraz tzw. ostatnią milę, czyli listonoszy.

 – Wskazane byłoby również udostępnienie prywatnym operatorom okienek pocztowych – podkreśla przedstawicielka jednego z operatorów pocztowych, firmy Speedmail.

Speedmail działa na polskim rynku pocztowym od września 2011 roku. Specjalizuje się w obszarze biznesowej korespondencji masowej. Jak podkreślają przedstawiciele firmy, celem jest osiągnięcie pozycji
największego alternatywnego operatora pocztowego na polskim rynku w tym zakresie.

Źródło: newseria.pl

Jeden komentarz :) w artykule: ”Od nowego roku Poczta Polska udostępni sortownie i listonoszy konkurencji”

 1. Jacek pisze:

  Rozwój cywilizacji postęp doprowadzi do likwidacji poczty banków (fizycznej)ich rolę przejmą odpowiedniki wirtualne w sieci.
  Łożenie środków pieniężnych na utrzymywanie tego jest moim zdaniem zbyteczne.Jedyne co potrzeba to inwestowanie w stały tani i szybki dostęp do sieci w każdym miejscu w kraju.I tak np.tv internetowa niczym nie odbiega od tradycyjnej,bankowość wiadomo,telefonia,itd itp
  Pozostaje tylko oporność ludzi ale ta wykruszy się z czasem.
  Ja sam jestem z pokolenia które na telefon oczekiwało 15 lat i nigdy w życiu nie myślałem że doczekam tego co obecnie.
  Jedynie czego nie można przeskoczyć to potrzeba fizycznej wpłaty na konto,gdyby nie to internet satysfakcjonował by mnie w 100%