Ratuj Głuszca
skarbonka

Osoby nie posiadające konta w banku niejednokrotnie uważają, że w ten sposób zaoszczędzają. Z wyliczeń Expander wynika jednak, że jest dokładnie odwrotnie. Opłacając na poczcie 4 rachunki miesięcznie w ciągu roku płacimy 120 zł prowizji. Dzięki rachunkowi bankowemu z dostępem internetowym możemy to zrobić bez ruszania się z domu i to za darmo.

Wielu osób nie widzi potrzeby posiadania konta bankowego. Według różnych szacunków jest to od 23% do nawet 34% Polaków. Jedną z głównych przyczyn jest to, że przyzwyczaili się do obrotu gotówkowego i nie widzą potrzeby aby to zmieniać. Dodatkowo korzystanie z usług bankowych kojarzy im się z koniecznością ponoszenia kosztów. Nie zdają sobie natomiast sprawy z korzyści jakie mogą uzyskać.
Podstawową zaletą konta jest możliwość szybkiego i taniego opłacania różnego rodzaju rachunków. Zamiast comiesięcznego biegania na pocztę czy do innego punku dokonywania opłat można ustanowić zlecenia stałe czy polecenia zapłaty. Wystarczy je raz zlecić, aby w kolejnych okresach same się wykonywały. Dodatkowo zwykle takie usługi są tańsze niż opłaty ponoszone przy dokonywaniu comiesięcznych płatności.

Jeszcze większe korzyści można odnieść z konta bankowego w sytuacji, gdy w domu podłączony jest Internet. Większość dyspozycji zlecanych przez sieć jest bowiem bezpłatna. Tymczasem np. na poczcie za każdy rachunek płacimy 2,5 zł, a w przypadku wpłaty do ZUS czy urzędu skarbowego 3,5 zł. Opłacając 4 rachunki miesięcznie w ciągu roku wydajemy na takie opłaty nie przynajmniej 120 zł.
Nietrudno natomiast znaleźć konto internetowe z bezpłatnymi przelewami. Dodatkowo jeśli co miesiąc na rachunek wpływa wynagrodzenie to wiele banków nie nalicza także opłaty za korzystanie z konta. Taką ofertę znajdziemy w wielu bankach, nawet w tych największych jak np. PKO BP. Tymczasem wiele rodzin podłączyła w domu Internet, ale korzystają z niego jedynie dzieci. Dorośli co miesiąc biegają z rachunkami na pocztę tracąc czas i pieniądze.

Jarosław Sadowski
Analityk firmy Expander

Komentarze wyłączone.