Ratuj Głuszca
1acta

- Na tym etapie dalsza dyskusja o ACTA nie ma sensu – uważa Igor Ostrowski, wiceminister administracji i cyfryzacji. Umowa wymaga ratyfikacji przez wszystkie 27 państw UE. Stanowiska takich państw, jak Polska, Słowacja, Czechy czy Niemcy mogą przekreślić szanse na jej wejście w życie.

Jak podkreśla Igor Ostrowski wstrzymanie procesu ratyfikacyjnego oznacza „nie” dla ACTA.

 - To znaczy jest umowa z perspektywy europejskiej, która ma częściowo charakter krajowy i częściowo charakter europejski. Nie może wejść w życie bez ratyfikacji wszystkich 27 państw - wyjaśnia wiceminister administracji i cyfryzacji.

A ratyfikacja stoi pod znakiem zapytania w kilku unijnych krajach. W połowie lutego z poparcia dla ACTA wycofał się polski rząd. Powodem – według premiera Donalda Tuska – była próba rzetelnej i pogłębionej analizy co do domniemanych skutków wprowadzenia ACTA w Polsce.

 - Jeżeli Czechy, Łotwa, Litwa, Niemcy i Polska wyraźnie zadeklarowały wstrzymanie procesu ratyfikacyjnego, a niektóre kraje, jak Słowacja w ogóle nie podpisały tego dokumentu, to szanse na jego wejście w życie są bardzo niewielkie. Na tym etapie dalsza dyskusja o ACTA nie ma sensu – uważa Igor Ostrowski.

I dodaje: - Jest to dokument, który dalej będzie procedowany na poziomie europejskim, ale który w obecnym stanie prac w różnych krajach ma dosyć małe szanse wejścia w życie. Pytanie, jakie zmiany będziemy mogli wprowadzić, które ułatwią życie internautom.

Internautom z pewnością nie podobała się podpisana umowa ACTA. Przez kilka tygodni w całej Europie odbywały się protesty przeciw ograniczaniu swobód obywatelskich. Protestujących nie przekonywały argumenty, że nowe regulacje mają na celu ochronę własności intelektualnej. Podkreślali, że ACTA w obecnym kształcie zmieni internet w narzędzie inwigilacji.

Źródło: newseria.pl

Autor wpisu: ag

Komentarzy: 2 w artykule: ”„Nie” dla ACTA przesądzone?”

 1. kuzyn_maupy pisze:

  to problem pseudo „własności intelektualnej”, czyli problem monopolu – a monopol zawsze odkąd istnieje cywilizacja był najchętniej uprawianą metodą korupcji w białych rękawiczkach – nadawany przez łaskawego „Króla” uznaniowo, by nałogowo uzależnić „wybrańców” od okradania innych z własności materialnej (a dziś nas wszystkich już na masową skalę) w majestacie złodziejskiego prawa podważającego odwieczne prawo własności materialnej, w zamian za lojalność, no i haracz dla „Króla” od tego procederu oraz obronę złodziejskiego systemu…, jak niepodległości…,

  więc beneficjenci tego systemu i ci, którym się wydaje, że mogą nimi być, bronią tego systemu złodziejskiej korupcji, jak niepodległości, bo pewnie wydaje się im, że coś im z tego skapnie…, a w gruncie rzeczy, to nic ich nie różni od złodziei, skoro taką korupcję i kradzież popierają…,

  dlatego protestujemy, bo każdy monopol staje ponad wszelkim prawem i prowadzi do neo-niewolnictwa…

  te wszystkie neo-f@szystowskie narzędzia śledzenia, cenzury, kontroli niepokornych, policyjnego dozoru, karania i bezpardonowego zamordyzmu, jak ACTA, SOPA, PIPA, TRIPS, TPP, ECHELON czy INDECT i również GMO są tylko nieuchronnymi następstwami @merykańskiej pseudo „własności intelektualnej” z całym już systemem korupcyjnych, złodziejskich monopoli…, więc to nie są już żarty, gdyż to neo-f@szystowskie rozwiązania…

 2. kuzyn_maupy pisze:

  Brawa dla Bułgarii !!! dla własnej ochrony i we własnym interesie, to może dzięki wam również Polska i Europa się opamięta i jeszcze zdąży to zrozumieć, bez lekceważenia waszego stanowiska…, vivat dla Bułgarii !!!