Ratuj Głuszca
boni

Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji ma już przygotowany projekt zmian w ustawie o informatyzacji, Główne założenia nowych przepisów to stworzenie elektronicznej skrzynki podawczej w każdym urzędzie, większy dostęp do elektronicznej dokumentacji i łatwiejszą komunikację on-line  pomiędzy urzędnikiem a obywatelem. Wszystko po to, by poprawić jakość usług publicznych.

Zdaniem Michała Boniego sprawne państwo to takie, które między innymi poprawia i polepsza usługi świadczone na rzecz jego obywateli. Zarówno na szczeblu rządowym jak i samorządowym. Jak twierdzi minister w tym zakresie pewne rezerwy są.

 - Mamy już gotowy projekt zmieniający ustawę o informatyzacji, który mówi m.in. o tym, aby elektroniczna skrzynka podawcza była we wszystkich urzędach, a wzory elektroniczne i formularze generujące dokumenty elektroniczne według wzoru powinny powstawać niejako automatycznie – wymienia Michał Boni, szef resortu administracji i cyfryzacji.

Michał Boni chce też uprościć procedury związane z funkcjonowaniem podpisu elektronicznego. Jak podkreśla, trzeba wprowadzić tak zwany profil zaufany, czyli bardzo uproszczoną formę podpisu elektronicznego także dla urzędników i podmiotów publicznych. W tej chwili z różnymi instytucjami, między innymi z pocztą i bankami, trwają rozmowy, których celem jest jak największa dostępność podpisu elektronicznego. Michał Boni dodaje też, że trzeba  zlikwidować lukę cywilizacyjną, która polega na braku należytego dostępu do szerokopasmowego internetu.

 - W projekcie ustawy mówimy o tym, żeby była stała komunikacja obywatela, przedsiębiorcy z urzędami w postaci elektronicznej, tzn. jeśli raz obywatel, przedsiębiorca zostawi swój adres mailowy, będzie mógł powiedzieć: teraz komunikujcie się ze mną tylko i wyłącznie w ten sposób – wyjaśnia Michał Boni.

Jeszcze w tym miesiącu Ministerstwo chce przedyskutować ze wszystkimi korporacjami samorządowymi przygotowany wcześniej dokument programowy o nazwie Linia Współpracy. Ma on odpowiedzieć na pytania, jakie usługi świadczone przez administrację mogłyby być uproszczone i w jaki sposób szybko je zinfromatyzować.

 - Myślimy tutaj zarówno o ożywieniu E-PUAP (Elektronicznej Platformy Usług Administracji Publicznej), jak i o kolejnych edycjach E-PUAP na następny okres programowania. Na razie musimy część projektów informatycznych wyjaśnić przed Komisją Europejską. Nawet jeśli będziemy mieli pewne ograniczenia z tytułu prowadzonych śledztw, to powinniśmy te kwoty, które możemy, z pieniędzy unijnych wykorzystać, ale już sensownie, bez błędów i w sposób przejrzysty programować to, co będzie dalej – podkreśla Michał Boni.

Zdaniem szefa MAiC, to są pierwsze działania, które pozwoliłyby z E-PUAPU uczynić szeroką sieć różnego rodzaju usług publicznych.

 - Nie zrobimy tego bez samorządu. To z samorządem musimy ustalić, jak te formularze mają wyglądać i w jakiej kolejności różne typy usług będą elektronizowane, dbając także o to, by wszystkie te systemy ze sobą współgrały. Jednym z celów jest odmiejscowienie usług, czyli wprowadzenie możliwości, by z jednego miejsca załatwić usługi w innej miejscowości - dodaje Michał Boni.

Źródło: newseria.pl

Autor wpisu: ag

Komentarzy: 5 w artykule: ”Ma być elektroniczna rewolucja w urzędach. Projekt ustawy o informatyzacji jest już gotowy”

 1. artur pisze:

  boni a znacie jakieś cyfry pyta słońce peru . Tak znam a ze trzy to z pamięci powiem odpowiada. To bedziecie ministrem cyfryzacji – rzekł ON kaczor donald. Niech urzędy uporają się z nadmiarem urzędników i głupotą władz. To już będzie sukces. A cyfryzacja – k..a o czym Boni bredzi !!! Pit z ZUS sporządzony w lutym dotarł do mnie dziś, tak w maju !!! Sześć kilometrów w 3 miesiące – z wiatrem by szybciej dotarł !!! Brednie o skrzynkach podawczych mają taki sam sens jak opowiadanie o komputeryzacji plemion indiańskich z dorzecza Amazonki ! Co pan jara panie ministrze od „cyfer” – towar to musi być zaprawdę przedni – ryje dekiel konkretnie ! Kupuję od Pana ten towar w ciemno i wciągamy razem bo w tym kraju na trzeźwo już nie daje się żyć!

 2. artur pisze:

  zapomniałem dodać – NIC nie wyślę przez najbliższą dekadę elektronicznie. Dlaczego ? Prowadzę firmę i … kontrole ZUS, US nauczyły mnie – nie chcesz płacić kar – bierz każdy kwitek z pieczątką i datą wpływu pisma. A elektroniczne potwierdzenie wpłynięcie dok. to w PL mozna sobie drogi Panie w d.e wsadzić. Bardzo proszę o nie pisać, że jestem ciemniakiem – uczestniczyłem w reformie ZUS (nie jako szary pracownik) i jak wygląda wdrażanie systemu kom. wiem i nie chcę z tego powodu korzystać. Pozdrawiam przy okazji Pana Boniego, prezesa ZUS, szefów Prokomu i koniecznie Pana Górę – gdyby nie wy to co by robiły te rzesze urzędników ??? Kocham Polskę – tyle jest to uczucie bardzo jednostronne …

 3. madden mobile coins…

  Truly… this is a handy online site…

 4. qliclogmwp pisze:

  qliclogmwp…

  Great web page you’ve here…

 5. CSGO pisze:

  CSGO…

  Nice Website, Continue the excellent work. Thanks a ton!….