Ratuj Głuszca
wakacje

Znajdujemy się u schyłku wakacji. Wraz z końcem sierpnia ceny wycieczek drastycznie spadają, a wczasowicze masowo ściągają do kraju. Oferty last minute cieszą się dużą sympatią, dzięki nim można nie tylko wiele zaoszczędzić, ale nawet sprawić komuś niedrogi, ale bardzo przyjemny prezent. Niemniej wymaga to elastycznego urlopu i szybkiej decyzji. Dla tych mniej spontanicznych, ale nie lubiących przepłacać sprawdzi się first minute, oferta dostępna w katalogu już prawie każdego biura turystycznego.

Zalety last minute:

Pierwszą i podstawową zaleta wycieczek last minute to cena. Czasem nawet kilkukrotnie niższa od standardowych. Bywa, że o 50%  co chyba nie jest bez znaczenia dla nikogo. Zaoszczędzone pieniądze można wykorzystać na miejscu, albo nawet przeznaczyć na drugą podróż, zapewniając sobie podwójne wczasy.
Zważywszy na to, że wyjazd organizowany jest na ostatnią chwilę ryzyko przesunięcia terminu czy odwołania jest znikome. To dobra alternatywa dla ludzi mających elastyczne godziny pracy, a także dla tych, którzy nie mają bądź nie chcą przeznaczyć wszystkich oszczędności na urlop, a chcieliby wypocząć w egzotycznym kurorcie. Często zarzuca się biurom, że oferują gorszą jakość w tym systemie, nie ma to jednak pokrycia z rzeczywistością ponieważ nie odbiegają one jakością od tradycyjnych, są tańsze ponieważ zwykle w ostatniej chwili zwolniło się miejsce, lub brakuje osób do kompletu. Jest to również świetna alternatywa dla klientów nastawionych na wypoczynek w hotelu, czy pobliskiej plaży bez męczącego zwiedzania i pozostałych imprez, choć i te są dostępne za dodatkową opłatą.

Wady last minute:

Kupując z oferty last minute musimy się szybko zdecydować. Nie każdy preferuje spontaniczną formę wyjazdów. To główny powód, dla którego klienci nie wybierają oferty last minute, szczególnie osoby pracujące, które muszą planować urlop z wyprzedzeniem. Ponadto taka oferta jest stosunkowo uboga jeżeli chodzi o atrakcje na miejscu, dlatego osoby nastawione na duży wybór hoteli i imprez powinny raczej wybrać pakiet standardowy. Zwykle w tego typu ofertach są ostatnie i pojedyncze miejsca, dlatego raczej trudno będzie wybrać się paczką znajomych czy całą rodziną.

Alternatywą dla last minute są oferty first minute. Ci którzy nie mogą pozwolić sobie na wyjazd z dnia na dzień mogą zaplanować swoją wycieczkę z dużym wyprzedzeniem, nawet półrocznym. Te oferty kuszą atrakcyjnością zarówno hoteli jak i miejsc i mogą być równie tanie jak ich odpowiedniki z ostatniej chwili, z tą różnicą że wyboru nie podejmujemy pod presją czasu, za to możemy zastanowić się na spokojnie. Duże udogodnienie to również możliwość spłaty wycieczki w dwóch dogodnych ratach ponieważ biura nie oczekują od razu wpłacenia całej kwoty, a jedynie połowy w postaci zaliczki, zaś drugiej połowę bezpośrednio przed wyjazdem. Wprawdzie cena nie powinna się zmienić, jednak biura często w umowie zastrzegają sobie prawo do możliwości zmiany niektórych kosztów, na przykład wzrostu podatków, jednak nie później niż na 20 dni przed wyjazdem.

Dzięki first minute przygotowujemy się do wycieczki na długo przed planowanym wyjazdem, bez pośpiechu przebieramy w ofertach wybierając te najbardziej odpowiednie. Zarówno last minute jak i first minute podlegają ubezpieczeniu i reklamacji. Teraz tylko pozostaje wejść na stronę biura podróży, zorientować się w ofercie, spakować walizki i bon voyage!

Aneta Bulkowska

Komentarze wyłączone.