Ratuj Głuszca
blok

Wielu młodych Polaków staje przed wyzwaniem uzyskania kredytu hipotecznego na zakup swojego własnego M. Analitycy porównywarki finansowej Comperia.pl radzą – zdolność kredytową może podwyższyć ubieganie się o zobowiązanie wspólnie z rodzicami.

Spora liczba młodych Polaków ma problemy ze zdobyciem dobrze płatnej profesji lub ma krótki staż pracy, pracuje na umowy „śmieciowe”, ma niewesołe perspektywy na przyszłość. Z drugiej strony potrzebuje pieniędzy na zakup mieszkania. Eksperci porównywarki finansowej Comperia.pl podsuwają pomysł na zwiększenie swoich szans u kredytodawcy – zaciągnięcie kredytu wspólnie z lepiej sytuowanymi rodzicami. Takie rozwiązanie pomoże uzyskać satysfakcjonującą zdolność kredytową, ma jednak także niestety pewne wady.

Plus wspólnego ubiegania się o kredyt mieszkaniowy wraz z rodzicami jest jasny – dołączenie do grona wnioskujących wydatnie podniesie zdolność kredytową, lub po prostu będzie stanowić ostatnią deskę ratunku, aby bank w ogóle pożyczył pieniądze. Rodzice muszą oczywiście przyzwoicie zarobkować, i pochwalić się nienaganną historią kredytową. Teoretycznie istnieje możliwość, aby do kredytu przystąpił tylko jeden rodzic (gdy drugi nie zarobkuje i jego obecność wśród kredytobiorców nie wpływałaby pozytywnie na zdolność kredytową), ale tylko wtedy, gdy nie mają oni wspólnoty majątkowej.

Rodzic musi zdawać sobie także sprawę, że jego osoba nie jest potrzebna jedynie to zwiększenia zdolności kredytowej. Staje się po prostu współkredytobiorcą, i jest w równym stopniu odpowiedzialny za to zobowiązanie i jego terminową spłatę co jego dziecko.

Pewną wadą takiego rozwiązania jest jednak stosunkowo krótki czas, na który można rozłożyć spłatę rat. Banki stosują bowiem górny limit wieku kredytobiorców, najczęściej na poziomie 70-75 lat, z rzadka 80 lat. To oznacza, że z 50-letnimi rodzicami kredyt można zaciągnąć zazwyczaj tylko na 20-25 lat, a nie np. na 30 czy nawet 40 lat. A wiadoma jest zależność, że im krótszy okres spłaty tym wyższe raty trzeba co miesiąc uiszczać (choć z drugiej strony mniejsza łączna kwota zapłaconych odsetek).

Rata kredytu w zaleznosci od dlugosci okresu splaty Kredyt hipoteczny wspólnie z rodzicami czy to możliwe?

Warto przypomnieć także, że jeśli młody człowiek po pewnym czasie stanie się bardziej wiarygodny kredytowo – będzie mógł pochwalić się wyższymi zarobkami, pewniejszym miejscem pracy itp., może wnioskować o aneks do umowy kredytowej, i „odłączenie” rodziców od kredytu. Bank ponownie przekalkuluje jego zdolność kredytową, i jeśli nie będzie już potrzebna pomoc rodziców, pozytywnie przychyli się do wniosku. Co więcej, wówczas pojawi się możliwość wydłużenia okresu kredytowego, a przez to obniżenie wysokości comiesięcznych rat. Jest też możliwa odwrotna sytuacja – przyłączenie dodatkowego kredytobiorcy już w trakcie spłaty kredytu, w chwili zaistnienia kłopotów finansowych. Współkredytobiorca nie musi być zazwyczaj współwłaścicielem nieruchomości.

Należy także pamiętać, że chociaż rodzic jako współkredytobiorca to bodaj najczęstszy przypadek, to równie dobrze o kredyt można wnioskować z innym członkiem rodziny, czy nawet z niespokrewnioną osobą.

Mikołaj Fidziński

logo Kredyt hipoteczny wspólnie z rodzicami czy to możliwe?

Komentarzy: 8 w artykule: ”Kredyt hipoteczny wspólnie z rodzicami – czy to możliwe?”

 1. NBA2K16 pisze:

  NBA2K16…

  Maintain the outstanding job !! Lovin’ it!…

 2. CSGO pisze:

  CSGO…

  Your data is amazingly interesting…

 3. Google pisze:

  Google…

  The data mentioned within the report are several of the most beneficial obtainable….

 4. cs:go pisze:

  cs:go…

  Great looking web site. Assume you did a bunch of your ownyour very own coding…

 5. Google pisze:

  Google…

  Below you will locate the link to some websites that we consider you must visit….

 6. Google pisze:

  Google…

  Very couple of sites that transpire to become in depth below, from our point of view are undoubtedly effectively worth checking out….

 7. Google pisze:

  Google…

  Every after inside a though we decide on blogs that we study. Listed below are the most up-to-date web sites that we choose….

 8. Google pisze:

  Google…

  That may be the finish of this report. Here you will locate some internet sites that we think you will appreciate, just click the hyperlinks….