Ratuj Głuszca
World Snow Day

Wreszcie w tatrach zagościła zima. Na zakopiance pojawiły się pierwsze autobusy wiozące młodzież szkolną na ferie zimowe. Od soboty pada śnieg, atrakcji będzie co nie miara. A w następny weekend, 21-22 stycznia, w Zakopanem odbędzie się niezwykła impreza – World Snow Day, czyli Światowy Dzień Śniegu, promujący na całym świecie sporty zimowe. Po raz pierwszy w tym roku do organizacji imprezy zaproszono też nasz kraj, a w nim – Zakopane, które jest kandydatem do organizacji Mistrzostw Świata w Narciarstwie Klasycznym w 2017 r.

- Miasteczko World Snow Day powstanie w okolicach Średniej Krokwi. Tam na dzieci będzie czekało wiele atrakcji w postaci zabaw i konkursów – mówi Ewa Matuszewska, rzecznik zakopiańskiego magistratu .Zakopiański World Snow Day zostanie połączony z Memoriałem im. Kornela Makuszyńskiego, czyli popularnymi Zawodami Koziołka Matołka. Dzieci od 4 do 11 lat będą mogły uczestniczyć w zawodach w pięciu dyscyplinach: narciarstwo alpejskie, snowboard, narciarstwo biegowe, skoki narciarskie, łyżwiarstwo.

World Snow Day, czyli Światowy Dzień Śniegu, jest częścią Kampanii Międzynarodowej Federacji Narciarskiej (FIS), zatytułowanej „Bring Children to the Snow”. Federacja FIS zauważyła, że liczba osób uprawiająca sporty zimowe z roku na rok jest coraz mniejsza. Dlatego też Rada FIS podczas Kongresu w 2008 roku zadecydowała o utworzeniu Kampanii „Bring Children to the Snow”, mającej na celu promowanie nie tylko zabaw na śniegu, ale również edukacji związanej ze śniegiem. W Kampanii uczestniczyło wiele europejskich miast min. Liberec, Planica, Kitzbuehel, ale imprezę tę organizowano w różnych terminach. Podczas ostatniego Kongresu FIS, który odbył się w 2010 roku w tureckiej Antalyi, podjęto decyzję o ustanowieniu Światowego Dnia Śniegu. Będzie się on odbywał co roku, w tym samym dniu w wielu miastach na świecie.

W roku 2012 organizatorami World Snow Day będą m.in. Austria, Kanada Estonia, Finlandia, Niemcy, Włochy, Kazachstan, Norwegia, Słowenia, Hiszpania, Szwecja, Szwajcaria, Wielka Brytania, Stany Zjednoczone i Polska.

Zakopane, Miasto Kandydat do organizacji Mistrzostw Świata w Narciarstwie Klasycznym w 2017 roku, jako jedno z pierwszych podjęło wyzwanie Międzynarodowej Federacji Narciarskiej o zorganizowaniu wielkiej imprezy dla najmłodszych miłośników śniegu. Miasteczko World Snow Day powstanie w okolicach Średniej Krokwi, gdzie na dzieci będzie czekało wiele atrakcji w postaci zabaw i konkursów.

Czym jest World Snow Day?

World Snow Day to nie tylko zabawa, ale także forma edukacji i nauki. Podczas tego dnia będziemy promować: Środowisko – chcemy aby nasz dzieci dorastały w trosce o naturę i od najmłodszych lat kształtowały w sobie postawę proekologiczną, która może w przyszłości zapobiegać nadmiernemu ubytkowi śniegu i zbyt szybkiemu topnieniu lodowców. Zdrowie – korzyści zdrowotne wynikające z uprawiania sportów zimowych są oczywiste i powszechnie znane. Chcemy zrobić wszystko, by zachęcić dzieci do wyjścia z domów i odkrywania przyjemności z zabaw na śniegu. Bezpieczeństwo- dołożymy wszelkich starań, aby zarówno dzieci, jak i rodzice nauczyli się „Dekalogu FIS”, czyli 10 podstawowych zasad poruszania się na stokach narciarskich, co jest bardzo istotne dla bezpiecznego uprawiania sportów zimowych.

Autor, zdjęcia : Michał Żbikowski

Autor wpisu: pw

Jeden komentarz :) w artykule: ”Już wkrótce… Światowy Dzień Śniegu”

  1. COUNTERSTRIKE pisze:

    COUNTERSTRIKE…

    You’re a really practical website; could not make it without ya!…