Ratuj Głuszca
slub

Wesele na raty

 

Astronomiczna cena ślubu? To już nie problem! Coraz więcej lokali wychodzi naprzeciw potrzebom nowożeńców oferując wynajem sali w dogodnym systemie ratalnym, nawet na 36 miesięcy…

 

Na poboczu autostrady widnieją gdzie niegdzie krzykliwe napisy: Wesele na raty, zaś kawałek dalej : obrączki na zamówienie – płatne z góry, choć kto wie… Wesele na raty to możliwość dla tych, których koszta ceremonii ślubnej zbijają z pantałyku, a myśl o wysokooprocentowanym kredycie przyprawia o zawrót głowy. Dogodne rozwiązanie znalazła jedna z tarnowskich restauracji. Za każde przyjęcie powyżej 300 złotych oferuje możliwość rozłożenia kosztów na wiele dogodnych i łatwych do spłaty rat.

 

-         Na pewno jest to lepsze niż zapłata z góry, czy kredyt od którego nieustannie rosną odsetki – mówi Karolina, która w czerwcu wzięła ślub w systemie ratalnym w jednym z nielicznych (jeszcze) owych domów weselnych. – Zabawa była wspaniała, wszystko na najwyższym poziomie i rodzice nie musieli martwić się o to, że za chwilę do drzwi zapuka inkasent ponieważ koszta wcale nie okazały się duże jak w przypadku kredytu.

 

W wielu miejscowościach znajdują się lokale oferujące wesele na raty, nie ogłaszają się jednak ze swoją ofertą, nie tworzą również w oparciu o nią strategii marketingowej dlatego niewielu klientów ma świadomość, że sala może również zostać wynajęta bez potrzeby płatności z góry (nie wliczając zaliczki).

 

-         Oferujemy naszym klientom spłatę w systemie ratalnym. Chcemy każdemu uprzyjemnić ten niezwykły moment w życiu, zdajemy sobie jednak sprawę, że wesele wiąże się ze sporym nakładem finansowym, dlatego często pozwalamy na spłatę długu nawet przez 2 lata – mówi właścicielka jednej z podobnych restauracji na Śląsku – jednak ta możliwość nie jest wyszczególniona w ofercie, jest jedynie dodatkiem w szczególnych sytuacjach – dodaje.

 

Domy weselne też muszą na siebie zarobić, choć na brak powodzenia nie mogą narzekać. Atrakcyjną sale w dobrej lokalizacji należy bowiem rezerwować z dużym wyprzedzeniem, czasem półrocznym, a czasem 2 letnim, a także liczyć z tym, że najlepsze terminy mogą być już zajęte. Cena od osoby waha się w granicach od 100 do 300 złotych w zależności od standardu. Zaś koszt wynajmu całej sali zaczyna się od 1500 złotych nawet do 3000 tysięcy, choć miejsca nietypowe tj. dworki, zamki czy hotele o podwyższonym standardzie będą kosztować więcej.

 

Każdy kto już przez to przechodził lub dopiero planuje wesele swoje lub najbliższych wie, że jest to inwestycja kosztowna. Nawet niewielki dodatek może znacznie zawyżyć cenę. Portale prześcigają się w obliczaniu kosztów uroczystości jest to jednak spore uogólnienie bowiem wszystko należy rozpatrywać indywidualnie. Kalkulując wydatki należy w pierwszej kolejności uwzględnić koszty mszy świętej zwykle od 200 do 500 złotych plus wystrój sali 300 złotych oraz organista 50 – 150 złotych, zapowiedzi 100 złotych, opłata skarbowa w USC 75 złotych – to na dobry początek.

Kolejno dochodzą jak już wspomnieliśmy wcześniej wynajęcie sali, do tego catering i tu trzeba liczyć minimum 100 złotych na osobę, jeżeli wliczamy w cenę nocleg to koszta mogą dojść nawet do 600 złotych ale na szczęście nocleg zarezerwowany jest dla najbliższej rodziny i dalekich przyjezdnych. Na salę oczywiście trzeba jeszcze dojechać spod kościoła i tu cennik zaczyna się od 100 do nawet 1000 złotych za samochód w zależności od rodzaju, również należy doliczyć autokar dowożący i odwożący gości weselnych, tu kolejnych kilkaset złotych.

Poszukiwania odpowiedniej kapeli mogą trwać miesiącami. Na rynku ogłasza się mnóstwo pseudo muzyków znajdujących w graniu weselnym patent na biznes, dlatego przeglądając ofertę warto wybrać zespół, który ma już doświadczenie w tej kwestii oraz pozytywne referencje. Weselne bandy kasują średnio 2000 złotych wynajem dj-a jest kilkukrotnie niższy, ale częściej młodzi życzą sobie orkiestry i wodzireja z prawdziwego zdarzenia.

Na samym końcu dochodzą dodatki. Suknia ślubna od 700 do 5000 złotych, wynajem to nawet 70 % tej wartości, wtedy jednak należy doliczyć koszty czyszczenia. Panów podstawowy garnitur będzie kosztował nieco mniej bo od 500 do 1500 złotych. Do tego dochodzą buty, muszka lub krawat, koszula welon, obrączki najtańsze zaczynają się od 500 złotych, wiązanka. Nie wspominając o fotografie czy kamerzyście gdzie oferta za videofilmowanie zaczyna się od 1000 złotych za noc.

Nie dziwi więc, że tylu rodziców i młodych małżeństw na ten jeden wyjątkowy wieczór mocno się zapożycza. Dobrym rozwiązaniem wydaje się ograniczenie ślubu do skromnej ceremonii oraz wyruszenia po mszy w podróż poślubną. To zwyczaj przyjmowany jednak z dezaprobatą gdyż łamie wielopokoleniową tradycję jaką jest urządzenie hucznej zabawy po ceremonii kościelnej. Po przekalkulowaniu kosztów nasuwa się pytanie: dla kogo to wszystko? Małżeństwo to tylko sformalizowanie związku dwóch kochających się ludzi czy droga suknia, złote obrączki i obciążenie w BIK-u? Przecież liczy się tylko aby być razem, czy zatem miłość musi tyle kosztować? A może dałoby się i ją rozłożyć na raty? Było by wygodniej…

Aneta Bulkowska

Komentarzy: 2 w artykule: ”Ile kosztuje wesele?”

 1. Viptrans pisze:

  Przejazdy/Transfery busem 9 osobowym po Warszawie (do 100km) 250zł

  Wynajem busa wraz z kierowcą VW T5 Caravelle.
  8 osób + kierowca.

  Samochód posiada na wyposażeniu 2- strefową klimatyzację,
  przyciemniane szyby, indywidualne oświetlenie dla każdego miejsca,
  rolety.

  Każdą ofertę ustalamy indywidualnie.
  Wystawiamy faktury Vat.

  Więcej informacji na stronie http://www.viptrans.pl

  Kontakt:

  531 091 091
  bus@viptrans.pl

 2. csgo pisze:

  csgo…

  What’s up, very good online site you possess going here…