Ratuj Głuszca
matematyka

W cichym zwykle świecie matematyki panuje spore poruszenie. Wywołał je Shinichi Mochizuki z Kyoto University, który, jak twierdzi, udowodnił prawdziwość hipotezy ABC. W 500-stronicowym dokumencie japoński naukowiec wykazuje związek pomiędzy liczbami naturalnymi, co z kolei jest bardzo istotne dla równań diofantycznych.

Hipoteza ABC, jeśli zostanie udowodniona, pozwoli na rozwiązanie wielu znanych równań diofantycznych, w tym wielkie twierdzenie Fermata. Jeśli dowód Mochizukiego jest prawdziwy, stanie się on jednym z największych osiągnięć matematycznych dwudziestego pierwszego wieku – stwierdził Dorian Goldfeld, matematyk z Columbia University.

W swojej pracy Mochizuki podchodzi do problemu zajmując się krzywymi eliptycznymi. Jednak tutaj kończą się podobieństwa pomiędzy nim, a innymi matematykami. Japończyk korzysta bowiem z technik, które niewielu naukowców w pełni pojmuje. Zajmuje się m.in. „obiektami“, czyli abstrakcyjnymi bytami, których przykładami mogą być obiekty geometryczne, permutacje czy matryce. Obecnie jest on prawdopodobnie jedynym, który to wszystko pojął – mówi Goldfeld.

Brian Conrad ze Stanford University zauważa, że dowód Mochizukiego jest niezwykle rozbudowany i będzie wymagał dużego wysiłku oraz znacznej ilości czasu, by go zrozumieć. Jednak, jak podkreśla Conrad, wcześniejsze osiągnięcia japońskiego naukowca są tak imponujące, że warto poświęcić czas, by zrozumieć jego prace.

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Autor wpisu: ag

Komentarzy: 6 w artykule: ”Hipoteza ABC udowodniona?”

 1. Qba pisze:

  hmmmm najpierw należy zapoznać się z treścią rozprawy, zanim wyda się opinię.

 2. csgo skins free…

  Terrific page, Preserve the beneficial work. Thank you so much.|…

 3. counterstrike pisze:

  counterstrike…

  You’ve gotten one of the better websites…

 4. nba 2k pisze:

  nba 2k…

  Very interesting… looking frontward to coming back…

 5. counterstrike pisze:

  counterstrike…

  Keep up the amazing work !! Lovin’ it!…

 6. NBA2K16 pisze:

  NBA2K16…

  Passion the site– extremely individual pleasant and great deals to see!…