Ratuj Głuszca
graphene sheet

O grafenie piszemy od lat, a przed kilkunastoma miesiącami informowaliśmy o powstaniu grafanu. Teraz do rodziny dołączył trzeci jej członek – grafyn.

Symulacje komputerowe przeprowadzone przez niemieckich uczonych wskazują na możliwość istnienia pojedynczej warstwy atomów węgla, które jednak nie muszą być ułożone w kształcie sześciokąta, a mogą przyjmować bardzo różne formy. Nowy materiał może być zatem znacznie bardziej elastyczny niż grafen.

Jak pamiętamy, energia elektronów poruszających się w grafenie są wprost proporcjonalne do momentu pędu. Gdy energie takich elektronów przedstawimy na trójwymiarowym wykresie otrzymamy stożek Diraca. Te unikatowe właściwości grafenu powodują, że elektrony zachowują się w nim tak, jakby nie miały masy, co pozwala im na poruszanie się z niezwykle dużą prędkością, co może być bardzo pożądaną cechą np. w elektronice.

Grafyn tym różni się od grafenu, który ma pojedyncze lub podwójne wiązania, iż tworzy podwójne i potrójne wiązania, a atomy węgla nie układają się heksagonalnie.

Niemieccy uczeni, wśród nich chemik Andreas Görling z Uniwersytetu Erlangen-Nuremberg, prowadzili komputerowe symulacje trzech różnych wzorców, a jakie mogą układać się atomy węgla w grafynie i odkryli, że we wszystkich mamy do czynienia ze stożkiem Diraca. Jednak, co ważniejsze, okazało się, że jeden z badanych wzorów 6,6,12 grafyn, w którym atomy węgla charakteryzuje prostokątna symetria, przewodzi elektrony tylko w jednym kierunku. Taki materiał nie potrzebowałby domieszkowania innymi pierwiastkami, by wykazywać właściwości pożądane w elektronice.

W przeszłości uzyskiwano już niewielkie skrawki grafynu. Teraz niemieckie badania dowiodły, że warto pracować nad tym materiałem i różnymi jego odmianami.

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Komentarzy: 2 w artykule: ”Grafyn – kuzyn grafenu”

  1. edek pisze:

    grafyn to śląska odmiana grafenu :)

  2. Andressa pisze:

    ale gdy wczoraj wizdiałem Aśkę (wiemy o kogo chodzi, ale Mareczek tak o niej publicznie pisze więc i ja) gdy była wkręcona i robiona na słodką idiotkę przez Jareczka (Jareczek to funkcj. Kuźniar) to w ciągu kwadransa, bym ją poprosił by przestała szkodzić i poszła do PO albo UD jako aniołek bym ją wywalił … przepraszam aniołki bardziej anielskie ode mnie … po prostu bym ją wywalił