Ratuj Głuszca
Pieniądze

 Czasem naprawdę wiele zależy od szybkości dotarcia ważnego przelewu bankowego na konto. Eksperci porównywarki finansowej Comperia.pl tłumaczą, jak wygląda proces transferu środków z jednego konta na drugie, i jak go trochę przyśpieszyć.

Przelew koniecznie musi dojść na kolejny dzień? A może już za kilka godzin? Analitycy portalu  Comperia.pl przypominają – nie ma się czym martwić, jeżeli transfer pieniędzy ma odbyć się w ramach jednego banku. Przelewy wewnętrzne wykonane są w czasie rzeczywistym, a to oznacza, że środki właściwie, natychmiast po zleceniu transferu, znajdą się na rachunku odbiorcy.

Przelew zewnętrzny – ile się czeka na jego realizację?

Gorzej sprawa prezentuje się w przypadku przelewów zewnętrznych, czyli realizowanych na konto w innym banku. Jak wygląda cały proces realizacji takiego transferu? Przelewy zewnętrzne są rozliczane poprzez system rozliczeń międzybankowych ELIXIR. Jest on prowadzony przez Krajową Izbę Rozliczeniową. Można powiedzieć, że KIR jest pośrednikiem w realizacji przelewów. Z jednej strony otrzymuje informacje o zleconych przelewach, z drugiej wysyła je do banków – odbiorców transferów.

Niestety nie jest tak, że informację o każdym pojedynczym przelewie bank przesyła do KIR, a ta od razu trafia do drugiego banku – odbiorcy przelewu. Banki przesyłają i odbierają „paczki” przelewów w sesjach przychodzących i wychodzących. Przeważnie banki realizują po 3 takie sesje dziennie. Przesyłają wówczas „paczkę” wszystkich przelewów zleconych do tego momentu oraz odbierają z KIR przelewy na rzecz swoich klientów. Także system ELIXIR ma swoje sesje: poranną (10:30 – 11:00), południową (14:30 – 15:00) i popołudniową (17:00 – 17:30). W tym czasie KIR rozlicza operacje, które „przyszły” do godziny wcześniej (czyli np. w sesji popołudniowej rozliczane są przelewy, które dotrą do KIR od 13:30 do 16).

Posługując się przykładem – przyjmijmy, że w poniedziałek o godzinie 12 z konta w Alior Banku zlecono przelew do PKO Banku Polskiego. Przelew ten „pójdzie” do KIR drugą sesją wychodzącą z Alior Banku (o 12:50). Od 14:30 KIR będzie ten przelew przetwarzać i od godziny 15 będzie już mógł być odebrany przez bank – odbiorcę, czyli PKO BP. Sesja przychodząca (trzecia i ostatnia każdego dnia) odbywa się tam o godzinie 17. Na rachunku klienta zaksięgowane pieniądze pojawią się najpóźniej po kilkunastu minutach, czyli najpóźniej o 17:30.

Oczywiście istotny jest także fakt, że przelewy rozliczane są jedynie w dni powszednie. To oznacza, że w weekendy, bądź w święta, transfery pieniężne nie dojdą. Należy to mieć na uwadze zlecając przelew np. w piątkowe popołudnie. Każdy bank ma nieco inne godziny sesji wychodzących (kiedy wysyła paczkę przelewów) oraz przychodzących (kiedy paczka przelewów zostaje przekazana przez KIR bankowi). Sesje ELIXIR w Krajowej Izbie Rozliczeniowej, która musi informację o przelewie przetworzyć, także mają swoje określone terminy. W niekorzystnych przypadkach może się okazać, że przelew zlecony nawet w piątkowe południe trafi na konto odbiorcy dopiero w poniedziałek.

Sesje wychodz%C4%85ce i przychodz%C4%85ce1 Czas realizacji przelewu jak długo trzeba czekać na pieniądze?

Przelewy na szybko

Jeśli komuś zależy na bardzo szybkim zrealizowaniu przelewu, ma pewne możliwości, aby transfer przyśpieszyć. Banki często udostępniają klientom indywidualnym możliwość skorzystania z nieco innego systemu rozliczeniowego, a mianowicie systemu SORBNET. Przede wszystkim jest on przeznaczony do przelewów na wysokie kwoty (od 1 mln zł), ale dużo niższe kwoty także mogą być przezeń obsługiwane, jeśli zostanie zaznaczona taka opcja. Zaletą SORBNET-u jest rzeczywisty czas realizacji przelewu. Wadą – wysoka cena. Banki za taki przelew każą sobie płacić nawet ponad 40 zł.

Nieco tańsze są z kolei tzw. przelewy ekspresowe (w mBanku i MultiBanku) czy natychmiastowe (w Alior Banku). Dzięki nim pieniądze trafią do adresata w kilkanaście minut. W Alior Banku przez Internet kosztują one od 1 do 5 zł – w zależności od przelewanej kwoty, w mBanku 5 zł w Internecie i 10 zł poprzez bankowość telefoniczną. W MultiBanku 5 zł w Internecie oraz w zależności od posiadanego konta: 5-15 zł w placówce i 5-10 zł poprzez Biuro Obsługi Telefonicznej.

Sam zamysł jest dość prosty i polega na wykorzystaniu pośrednika – firmy Blue Media. Ma ona konta we wszystkich bankach w Polsce i korzysta z natychmiastowej realizacji przelewów wewnętrznych. Przelew np. z mBanku do ING Banku Śląskiego idzie na konto Blue Media oraz z konta Blue Media w ING Banku na rachunek odbiorcy w tejże instytucji.

Mikołaj Fidziński

logo Czas realizacji przelewu jak długo trzeba czekać na pieniądze?

Porównywarka finansowa Comperia.pl

Autor wpisu: ag

Komentarzy: 27 w artykule: ”Czas realizacji przelewu – jak długo trzeba czekać na pieniądze?”

 1. Sesje elixir pisze:

  Wsztko zalezy od tego kiedy dany bank ma sesje przychodzące i wychodzące.

 2. KiedyKasa pisze:

  Można łatwo zobaczyć kiedy pieniądze dojdą z jednego konta na drugie na kiedykasa.pl

 3. csgo skins double…

  }…

 4. jsrvnxsgm pisze:

  jsrvnxsgm…

  I benefit from perusing your internet site. With thanks!…

 5. ixknuql pisze:

  ixknuql…

  I enjoy the details on your web sites. Thanks!….

 6. NBA pisze:

  NBA…

  The tips is extremely interesting…

 7. NBA pisze:

  NBA…

  Wow… this is a important online site…

 8. COUNTERSTRIKE pisze:

  COUNTERSTRIKE…

  Your info is really exciting…

 9. nba 2k pisze:

  nba 2k…

  Hey there, great website you have got here…

 10. csgo skins pisze:

  csgo skins…

  Keep up the awesome work !! Lovin’ it!…

 11. CSGO pisze:

  CSGO…

  The information is incredibly interesting…

 12. csgo pisze:

  csgo…

  Hello, nice site you’ve in here…

 13. csgo pisze:

  csgo…

  I enjoy this site – its so usefull and helpfull…

 14. DOTA2 pisze:

  DOTA2…

  Thank you so much for sharing this great web-site…

 15. nba 2k pisze:

  nba 2k…

  Maintain the excellent job and generating the crowd!…

 16. COUNTERSTRIKE pisze:

  COUNTERSTRIKE…

  Thank you for sharing this fantastic web page…

 17. counterstrike pisze:

  counterstrike…

  Maintain the good work and generating the crowd!…

 18. Google pisze:

  Google…

  Although sites we backlink to below are considerably not connected to ours, we really feel they are essentially really worth a go by way of, so have a look….

 19. Google pisze:

  Google…

  Very couple of web-sites that transpire to become comprehensive below, from our point of view are undoubtedly very well worth checking out….

 20. csgo awp pisze:

  csgo awp…

  Incredible, such a advantageous website…

 21. csgo skins pisze:

  csgo skins…

  Wow cuz this is great job! Congrats and keep it up…

 22. csgo weapons pisze:

  csgo weapons…

  Hi, cool web-site you have got there…

 23. game pisze:

  game…

  I value the data on your web site. Cheers!….

 24. buy viagra online…

  I have noticed that sensible real estate agents everywhere you go are starting to warm up to FSBO ***********|Advertising|Marketing and advertising|Promoting|Advertising and marketing|Promotion}. They are realizing that it’s not just placing a sign po…

 25. branding pisze:

  Czas realizacji przelewu – jak długo trzeba czekać na pieniądze? 0 – Lifestyle…

  http://a-brand.ir…

 26. Google pisze:

  Google…

  The time to read or visit the subject material or websites we’ve linked to below….

 27. Google pisze:

  Google…

  We prefer to honor a lot of other world-wide-web web sites around the net, even if they aren’t linked to us, by linking to them. Underneath are some webpages worth checking out….