Ratuj Głuszca
mieszkanie

W II kw. 2012 r. na większości rynków pierwotnych odnotowano absolutnie rekordowe poziomy oferty. Związane były one z wejściem w życie tzw. ustawy deweloperskiej, a dokładniej z chęcią uniknięcia przez deweloperów pewnych obowiązków w niej zapisanych. W rezultacie na koniec czerwca 2012 r. na rynkach 7 miast systematycznie monitorowanych przez Dział Badań i Analiz firmy Emmerson w ofercie deweloperów znajdowało się aż 56,3 tys. mieszkań. Dzięki temu klienci mieli do wyboru rekordową liczbę lokali. A jak sytuacja wygląda obecnie?

Znane są już wyniki szczegółowego monitoringu inwestycji deweloperskich, jaki na potrzeby raportów podsumowujących pierwotny rynek mieszkaniowy w wybranych miastach przeprowadzają analitycy Działu Badań i Analiz firmy Emmerson. Zagregowane dane z rynku warszawskiego, krakowskiego, łódzkiego, wrocławskiego, poznańskiego, gdańskiego oraz katowickiego wskazują, iż na koniec września br. liczba mieszkań oferowanych w sprzedaży przez deweloperów sięgała niemal 54 tys. lokali. Znajdują się wśród nich zarówno mieszkania w już ukończonych budynkach, mieszkania w budowie, jak i mieszkania, których budowa jeszcze się na dobre nie rozpoczęła. Tym samym oznacza to, iż oferta deweloperów w ujęciu kwartalnym zmniejszyła się o nieco ponad 4%. Pomimo tego spadku pozostaje ona wciąż na niezwykle wysokim poziomie. Dokładnie rok wcześniej deweloperzy w analizowanych miastach wystawiali do sprzedaży o ponad 13% mniej mieszkań.

Liczba mieszkań w ofercie deweloperów (skumulowane dane dla Warszawy, Krakowa, Łodzi, Wrocławia, Poznania, Gdańska i Katowic)

wykres. Chcesz kupić nowe mieszkanie? Masz w czym wybierać

Źródło: Dział Badań i Analiz Emmerson S.A. na podstawie kwartalnych raportów „Pierwotny rynek mieszkaniowy – III kw. 2012” dotyczących Warszawy, Krakowa, Łodzi, Wrocławia, Poznania, Gdańska i Katowic

Bezspornym faktem jest bardzo szeroka oferta deweloperów. Inną kwestią jest jej dopasowanie do możliwości finansowych klientów. Jeśli potencjalny zainteresowany dysponuje odpowiednimi zasobami finansowymi lub nie ma problemu z ich pozyskaniem, to w tym momencie ma naprawdę wyjątkowo bogaty wybór. Bardzo duża liczba mieszkań w ofercie może sprawiać jednak złudne wrażenie, iż znalezienie odpowiedniego mieszkania będzie banalną sprawą. O tym, że tak nie jest przekonują się osoby, które rozpoczynają faktyczne poszukiwania. W większości przypadków trzeba włożyć naprawdę sporo wysiłku, czasu i zaangażowania, aby znaleźć lokum spełniające nasze oczekiwania co do lokalizacji, metrażu, ceny, rozkładu pomieszczeń, położenia w budynku, itp.

Emmerson S.A.

Autor wpisu: ag

Komentarze wyłączone.