Ratuj Głuszca
deweloper

W III kw. br. średnie ceny mieszkań oferowanych przez deweloperów na rynkach większości największych polskich miast były niższe niż trzy miesiące wcześniej. Na niektórych rynkach można jednak mówić o zahamowaniu tendencji spadkowej w badanym okresie. Które to rynki i jakie poziomy ceny obowiązują obecnie w poszczególnych miastach?

Stabilizacja średniej ceny mieszkań odnotowana została na największych i najdroższych rynkach pierwotnych, czyli w Warszawie i Krakowie. Różnica między tymi miastami utrzymuje się ostatnio na poziomie ok. 1,4 tys. zł/mkw. Na pozostałych rynkach poddanych badaniu ceny na przestrzeni ostatnich trzech miesięcy spadły. Najmocniej w Poznaniu, gdzie spadek średniej ceny w ujęciu kwartalnym wyniósł 3,2%. Zarówno we Wrocławiu jak i Łodzi odnotowano spadek rzędu 2,3%. Ze względu na dużą różnicę w poziomach cenowych obowiązujących w tych miastach zmiany te mają w każdym z nich zdecydowanie inną wagę. W Gdańsku średnia cena mieszkań oferowanych przez deweloperów obniżyła się o 1,2%, natomiast znamiennym jest tutaj fakt, iż spadła już ona poniżej pułapu 6 tys. zł/mkw. W Katowicach średni poziom cen mieszkań deweloperskich spadł jedynie w minimalnym stopniu.

Ceny nowych mieszkań w III kw. 2012 Ceny nowych mieszkań w III kw. 2012 r.

Trudno mówić o odwróceniu tendencji spadkowej średniej ceny mieszkań. Wciąż jest ona aktualna, chociaż widać, iż w części miast praktycznie uległa ona wyhamowaniu. O tym czy stabilizacja poziomu średniej ceny potrwa w nich dłużej zadecyduje gra popytu i podaży, w której wciąż więcej argumentów wydaje się być po stronie klientów.

Emmerson S.A.

Autor wpisu: ag

Komentarzy: 2 w artykule: ”Ceny nowych mieszkań w III kw. 2012 r.”

  1. Tom pisze:

    kup dzialke i postaw domek jednorodzinny ,lepiej wyjdziesz….
    wstaw panele sloneczne na dach do pozyskiwania pradu ,zainstaluj
    octopus energy do pozyskania centralnego ogrzewania i podlacz baniak z woda do cieplej wody

  2. damianzo pisze:

    To te ceny ceny są i tak za wysokie