Ratuj Głuszca
prywatka

Nie masz gdzie pójść na imprezę sylwestrową? Skrzyknij znajomych i wynajmij mieszkanie lub dom na dwa dni. To zdecydowanie tańsze rozwiązanie niż udział w zorganizowanej imprezie.

Już za kilkadziesiąt godzin w niebo wystrzelą fajerwerki i korki od szampana. Salony kosmetyczne i fryzjerskie , a także sklepy z ubraniami i fajerwerkami przeżywają oblężenie. Ruch nie omija też rynku nieruchomości. Nie tylko górale szykują kwatery prywatne. W dużych miastach także pojawia się sporo ofert wynajmu domów lub mieszkań na sylwestra. – Taki krótkoterminowy najem zyskuje na popularności – zauważa Kajetan Michalski, doradca Home Broker ds. najmu z Warszawy. Co ciekawe wypożyczane są zarówno relatywnie tanie, małe mieszkania jak i droższe domy czy apartamenty.

Pięć razy drożej niż w ciągu roku

Właściciele nieruchomości widzą potencjał do zarobku, a dodatkowo, wliczają w cenę najmu niebezpieczeństwo powstania zniszczeń. Dlatego w Sylwestra jest zdecydowanie drożej. – Za wynajem dwupokojowego mieszkania w centrum Warszawy trzeba w tym okresie zapłacić około 350 – 450 zł za dobę. Jest to więc przeszło pięciokrotnie więcej niż w pozostałych okresach roku. Gdyby bowiem uśrednić cenę zwykłego najmu lokalu dwupokojowego w centrum stolicy, to za miesiąc właściciele oczekują 2,1 tys. zł, czyli 70 zł dziennie. – wylicza Kajetan Michalski.

Taniej niż w restauracji lub klubie

Pomimo jednak faktu, że stawka za najem jest pięciokrotnie wyższa w Sylwestra niż w pozostałych okresach roku wynajem takiej nieruchomości może opłacać się bardziej niż wyjście z grupą znajomych na zorganizowaną imprezę. Po pierwsze jest to po prostu tańsza forma świętowania. Ponadto w ostatniej chwili może się okazać formą jedyną. Na najbardziej rozchwytywanych balach sylwestrowych miejsc już nie ma, a w przypadku pozostałych cena może być mocno wyśrubowana. Zgodnie z danymi Home Broker w Warszawie bal sylwestrowy z suto zastawionym stołem, ale bez noclegu kosztować może 200 – 350 zł od osoby. Gdyby zainteresowanych było 6 osób, to łączny budżet na taką imprezę wyniósłby 1,2 – 2,1 tys. zł. Dla porównania wynajem dwupokojowego mieszkania na dwa dni kosztowałoby średnio 800 zł. W takich miastach jak Kraków, Gdańsk czy Wrocław wynajem w dobrej lokalizacji dwupokojowego mieszkania na Sylwestra kosztuje przeciętnie 600 złotych za dwa dni. Gdyby natomiast sześć osób wybrało się na zorganizowany bal sylwestrowy musiałyby dysponować łącznym budżetem na poziomie 0,9 do 1,5 tys. zł. Wynajem mieszkania na Sylwestra jest więc znacznie tańszym rozwiązaniem. Taka prywatka wymaga jednak zorganizowania zabawy i poczęstunku we własnym zakresie oraz posprzątania po przyjęciu.

tabela 11 Mieszkanie na sylwestrową prywatkę to wydatek kilkuset złotych

Nie można zapomnieć o umowie

Z punktu widzenia właściciela nieruchomości sylwestrowy najem może być atrakcyjny. Głównie wynika to z relatywnie wysokich stawek jakie można uzyskać za udostępnienie lokalu. Home Broker przestrzega jednak – nie można zapomnieć o podpisaniu umowy. Szczególnie warto zwrócić uwagę na część tego dokumentu dotyczącą odpowiedzialności najemcy za zniszczenia, oraz wysokości kaucji. W przypadku zawarcia umowy ustnej może się okazać niemożliwe dochodzenie roszczeń właściciela wobec najemcy, który dopuścił się dewastacji lokalu.

Bartosz Turek, Magdalena Piórkowska

Home Broker

 

Komentarze wyłączone.