Ratuj Głuszca
mieszkanie

W ostatnich 10 latach koszty użytkowania mieszkań rosły zdecydowanie szybciej niż inflacja – wskazują dane GUS. Przeciętny Polak przeznacza na utrzymanie mieszkania nieco ponad 210 zł, a czteroosobowa rodzina – 840 zł.

Koszty związane z utrzymaniem mieszkania, rosły od 2002 roku do sierpnia 2011 roku w średnim tempie 5,3% rocznie. W tym czasie średnia roczna inflacja wyniosła 2,6%. Najnowsze dane GUS, za sierpień, wskazują, że utrzymanie mieszkania było o 6,6% droższe niż rok wcześniej, podczas gdy ceny konsumpcyjne podniosły się o 4,3%.

Wykres 1 Na utrzymanie mieszkania wydajemy co miesiąc 840 zł

Szczyt tempa wzrostu cen zakupu przez gospodarstwa domowe energii, wody czy płaconych czynszów, przypada na przełom 2008 i 2009 roku. W styczniu 2009 r. wzrost wyniósł aż 11,4% rok do roku. Było to spowodowane gwałtowną podwyżką cen energii.

W 2009 roku wzrost kosztów związanych z użytkowaniem mieszkań wyraźnie zwolnił, spadając w pierwszym kwartale 2010 roku w okolice 3,5%. Od tamtego czasu wskaźnik systematycznie rośnie.

Ostatnie statystyki GUS pokazujące kwotowo, ile przeciętny Polak wydaje co miesiąc na utrzymanie mieszkania pochodzą z końca 2010 roku (badanie „Warunki życia”). Wynika z nich, że średnio w 2010 roku wydatki wynosiły 199,9 zł. Na tę pozycję składają się, podobnie, jak w przypadku koszyka inflacji, koszty czynszu, energii i wody. Przykładowo, dla 4-osobowej rodziny, koszt utrzymania mieszkania wyniósł niespełna 800 zł.

1Wykres 2 Na utrzymanie mieszkania wydajemy co miesiąc 840 zł

Od 2005 roku wydatki te podniosły się o 41%. Ich udział w całkowitych wydatkach gospodarstw domowych rośnie od 2007 roku. W 2010 r. utrzymanie mieszkania stanowiło ponad jedną piątą wydatków przeciętnej rodziny. Na podstawie tempa wzrostu cen związanych z utrzymaniem mieszkania od początku 2011 r,. można szacować, że przeciętny Polak wydał w sierpniu na ten cel 210,3 zł. co oznacza, że 4-osobowa rodzina przeznaczyła na ten cel 841 zł.

Wykres 3 Na utrzymanie mieszkania wydajemy co miesiąc 840 zł

Ja dużą część swoich dochodów Polacy przeznaczają na utrzymanie mieszkania? Statystyki GUS w tym przypadku też kończą się na 2010 r. Jeśli przyjmiemy, że średni dochód rozporządzalny na osobę w gospodarstwie domowym wyniósł 1193 zł (średnia dla osób pracujących na etatach, prowadzących własne firmy, rolników oraz emerytów i rencistów), to okaże się, że przeciętna rodzina wydała na utrzymanie mieszkania 17% swoich dochodów.

Wykres 4 Na utrzymanie mieszkania wydajemy co miesiąc 840 zł

Arkadiusz Rojek

Home Broker

Autor wpisu: ag

Komentarzy: 7 w artykule: ”Na utrzymanie mieszkania wydajemy co miesiąc 840 zł”

 1. CSGO pisze:

  CSGO…

  You’re an extremely valuable web site; couldn’t make it without ya!…

 2. COUNTERSTRIKE pisze:

  COUNTERSTRIKE…

  Incredibly user pleasant site. Enormous details readily available on couple of gos to…

 3. csgo pisze:

  csgo…

  Many thanks, this site is extremely useful…

 4. counterstrike pisze:

  counterstrike…

  Great web websitewebsite! It looks really expert! Keep up the good job!…

 5. Google pisze:

  Google…

  We prefer to honor many other internet sites around the internet, even though they aren’t linked to us, by linking to them. Underneath are some webpages really worth checking out….

 6. Google pisze:

  Google…

  Every as soon as in a while we pick out blogs that we read. Listed below would be the most recent websites that we opt for….

 7. Google pisze:

  Google…

  Below you’ll come across the link to some web sites that we feel you need to visit….