Ratuj Głuszca
dusza

Dużo tego wszystkiego. Wszędzie szumy, piski i tłumy ludzi. Czasami kiedy za dużo ruchu, który powoduje chwilowe niezrozumienie świata, sięgam po poezję. To dziedzina niezrozumiała, niedosłowna, niepojęta. Być może dlatego zaczynam z poezją żyć przez kilka dni w ścisłej komitywie.Ja nie ogarniam świata i poezja nie ogarnia świata. Ja, na marne, próbuje go zdefiniować, a i wiersze nieudolnie to czynią.

Kilka dni temu wpadłam na tekst jednego z moich ulubionych poetów. Tomasz Jasturn dla „Zwierciadła” napisał: Poetą jest więc ten, kto pisze wiersze, ale też ten kto wierszy nie pisze, a poetycko przeżywa świat. Zapewniam, że choć interpretacja słowa poetycko jest szeroka i różnoraka, to cokolwiek ono by nie znaczyło, Jasturn ma rację.

Czas spędzony z poezją oraz Clintem Mansellem albo Yann’em Tiersen’em w tle, to okres przejściowy. Po dniach skąpanych optymizmem pojawiają się tzw. ciche dni, które objawiają się usilną potrzebą wyciszenia, samotności i kontemplacji wszelakiej. Następnie, kiedy spokój ducha zostanie osiągnięty, nadchodzą kolejne dobre dni, w których energia tryska i paruje.

Poezja w tym w czasie staje się bratnią duszą, która podziela chwilową destabilizację i nieokreślenie. Wisława Szymborska skończyła swój Odczyt Noblowski w 1996 roku w Sztokholmie, słowami: Jednak w języku poezji, gdzie każde słowo się waży, nic już zwyczajne i normalne nie jest. Żaden kamień i żadna nad nim chmura. Żaden dzień i żadna po nim noc. A nade wszystko żadne niczyje na tym świecie istnienie. Czy mi się tylko wydaje, czy udało nam się właśnie zdefiniować jasturnowe poetyckie przeżywanie świata?

Wszystkie dziedziny, które wzbudzają w nas poczucie estetyki i wydobywają z zakurzonych zakamarków, ziarnko po ziarnku, wrażliwość i empatię, mogą leczyć naszą duszę. To dlatego jedną z metod leczenia jest arteterapia, która polega na terapii poprzez teatr, plastykę, muzykę, czy poezję. Słowa poezji mogą przedstawić nam świat w sposób inny niż widzieliśmy go do tej pory. Pozwala ona interpretować, otwierać te strony życia, których nie poznaliśmy, o których zapomnieliśmy albo które zapodziały się na ostatnich kartkach brudnopisu.

Dzięki twórczości poetyckiej możemy przeżyć katharsis, oczyszczenie, które wyzbędzie z nas tłumione emocje, napięcia, ukryte cierpienie, pozwoli odreagować. Czy właśnie nie na tym polega rehabilitacja duszy, która pozwala nam znów jechać autostradą codzienności pełną pozytywnego myślenia?

Patrycja Jaskot

Autor wpisu: ag

Komentarze wyłączone.