Ratuj Głuszca
slask

Co różni Śląsk od reszty Polski? Wedle interpretacji słów jednego ze znanych skądinąd polityków – przede wszystkim śląskość, rozumiana nawet jako ukryta niemieckość. Być może da się tu podciągnąć troszkę użytkowanie gwary, ale kto tam wie, o co chodzi politykom. Wedle innych pytanych zapewne więcej przemysłu, kopalnie, obecność dużego skupiska przylegających do siebie miast i ogólne zanieczyszczenie środowiska. A jeszcze ktoś powie, że nie zauważa żadnej różnicy. No, może poza granicami województwa.

Ale jeśli mieszkańca Bytomia, Gliwic lub Siemianowic zapytamy o różnice między Śląskiem a nie-Śląskiem to możemy mieć więcej niż 50%ową pewność, że wspomni obecność w granicach województwa Zagłębia. I nie będzie to kontekst pozytywny. W granicach województwa Śląskiego bowiem nie wszystko uważane jest przez mieszkańców za Śląsk. Jeśli jesteś przyjezdnym i zdarzy Ci się wspomnieć, że Śląsk jest ładny, a następnie opowiadać jak to ciekawie było w Dąbrowie Górniczej czy Sosnowcu, możesz zostać wyśmiany.

Takie czy inne różnice, objawiając się nawet w granicach wojewódzkich, mogą budzić wątpliwości. Ślązakom niewątpliwie opłacałaby się autonomia. Poradziliby sobie, opierając działania przede wszystkim na przemyśle ciężkim. Polska natomiast z pewnością sporo by utraciła. Może to z obaw przed takim zjawiskiem wzięła się fobia niemieckiej śląskości.

Wpływ na to mogą mieć także ciągle obecne w społeczeństwie lęki przed zachodnimi sąsiadami Polski. Tak czy inaczej jak wyleczyć cały kraj z obaw przed śląskością, skoro problemy z różnicami kulturowymi istnieją i na samym Śląsku? Czy istnieje na to jakiekolwiek lekarstwo? No chyba, że żadnego nie potrzeba, a idee o zagrożeniu płynącym od strony ‘ukrytej opcji niemieckiej’ są jedynie wynikiem niezrozumiałych dróg myślowych autora tego terminu. Tego też się nie dowiemy zbyt szybko, zważając na ostatnią decyzję prokuratury dotyczącą pewnych badań. Pozostaje wzruszyć ramionami i starać się nadal jakoś funkcjonować w tym przedziwnym kraju.

Agnieszka K.

Komentarze wyłączone.