Ratuj Głuszca
pieniądze

Największe zarobki w pierwszym półroczu odnotowano w przedsiębiorstwach na Śląsku. To tutaj można było zarobić nawet 4,4 tys. zł. Jak donosi „Dziennik Gazeta Prawna”, jest to o kilkaset złotych więcej od średniej krajowej, która wyniosła 3762 zł.

Najwyższe pensje dostali górnicy, gdzie przeciętnie można było zarobić ponad 6 tys. zł. To dzięki tej branży województwo śląskie stało się liderem jeśli chodzi o płace, to tam średnia pensja była wyższa o 1,4 tys. zł niż w poszczególnych regionach kraju. O tyle mniej można było zarobić m.in. w województwie warmińsko-mazurskim.

Województwo Mazowieckie uplasowało się na kolejnym miejscu. To tutaj średnie wynagrodzenie wynosi blisko 4,3 tys. zł. Oczywiście najwięcej płacą w stolicy, która jest magnesem dla specjalistów. W Warszawie mogli zarobić średnio 4,8 tys. zł.

Na przeciwległym biegunie znalazły się województwa podkarpackie, podlaskie, świętokrzyskie i zachodniopomorskie. Regiony ubogie z wysokim bezrobociem. Potwierdzają to dane GUS. Najwyższą stopę bezrobocia w czerwcu tego roku odnotowano w województwie warmińsko-mazurskim 19,2%. Równie wysokie wyniki przekraczające średnią krajową 12,4% miały też m.in. województwa zachodniopomorskie 16,7%, podkarpackie 15%, świętokrzyskie 14,8% i podlaskie 13,8% To właśnie w tych regionach jest mało dużych przedsiębiorstw i silnych związków zawodowych. To one są często gwarantem wysokich zarobków, czego najlepszym dowodem jest górnictwo na Górnym Śląsku.

Paweł Kamiński

Komentarze wyłączone.