Ratuj Głuszca
gosposia

Połowę swojego życia zajmowały się domem i dziećmi, albo prowadziły wspólnie z mężem firmę. Nie figurowały w rejestrze zatrudnionych, nie odprowadzały składek zdrowotnych, nie płaciły ZUS-u, o formalności dbał małżonek. Rozwód przerwał plany ich dalszej stabilizacji finansowej. Co może zrobić kobieta po 40-tce nie pracująca wcześniej, bez szans na emeryturę, czy skazana jest na dożywotnią aktywność zawodową i czy w ogóle jest dla niej miejsce na rynku pracy?

Pani Katarzyna jest z wykształcenia nauczycielką angielskiego i pedagogiem. Z pracy zawodowej zrezygnowała po kilku latach prowadząc z mężem firmę. Nikt nie odnotował jej stanowiska, nikt nie wystawił referencji zarządzania firmą bo pomimo ogromnego wkładu w działalność właścicielem i głównym dowodzącym w papierach był jej mąż. W świetle prawa nawet nie istnieje jako osoba zaangażowana w sprawy firmy. Teraz po rozwodzie sąd zasądził na jej konto 500 zł alimentów. Ma 56 lat i obecnie jedyną szansą na dodatkowy zarobek są udzielane korepetycje.

-         Będę musiała do końca życia udzielać lekcji angielskiego ponieważ nie mam wypracowanych lat do emerytury – lamentuje.

Dodatkowym problemem jest wiek pani Katarzyny. Dla osób powyżej 50 roku życia rynek pracy jest bezlitosny.

-         Składałam papiery do szkół, różnego typu kursy i pomimo mojego wykształcenia i umiejętności za każdym razem otrzymywałam dwie odpowiedzi: Albo szukamy kogoś młodego, albo już zatrudnionego na stałe i koło się zamyka – dodaje.

W podobnej sytuacji jest kolejna bohaterka artykułu Joanna. Joanna przez 20 lat wiodła spokojne życie z mężem zajmując się (na jego życzenie) domem i dziećmi. Klasyczny model rodziny gdzie mężczyzna zarabiał na utrzymanie. W pewnym momencie jednak zdecydował, że pragnie ułożyć sobie życie z inną kobietą i Joannie zostało mieszkanie i zasądzone alimenty w wysokości 800 zł, do których musi dokładać ze swoich, aby chociaż uregulować opłaty czynszowe.

-         Nie spodziewałam się takiego obrotu akcji, mieliśmy z mężem wspólne plany, oszczędności, konto. W tej chwili zostałam bez niczego, no może poza tymi 800 zł, które nawet nie wystarczają na czynsz. Bezgranicznie mu ufałam, nigdy nie sądziłam, że człowiek którego wydawało mi się znałam tak dobrze zostawi mnie w podobnej sytuacji. Dziś żałuję, że nie żądałam zaświadczeń i podziału majątku.

Pani Joanna ima się różnych dorywczych zajęć. Pracowała już między innymi w sklepie, w restauracji jako kelnerka, niemniej nawet ten okres nie daje jej prawa do emerytury ponieważ przez całe życie pozostawała osobą niezatrudnioną.

-         Będę miała 60 lat i będę stała za barem wyobraża to sobie pani? Oczywiście o ile ktoś mnie zatrudni – oznajmia zdruzgotana.

Prawo do przejścia na emeryturę powszechną otrzymuje kobieta w wieku 60 lat przy udowodnieniu, że przez 20 letni okres opłacała składki ubezpieczenia społecznego. Wprawdzie emerytura powszechna przysługuje kobietom, które osiągnęły wymagany wiek emerytalny, a nie zdążyły udowodnić długiego okresu składkowego i nieskładkowego ( m.in. okres urlopu macierzyńskiego, lub pobierania wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy), ale nawet wtedy musi to być minimum 15 lat.

Wydawać by się mogło, że kobiety po 40-tce są atrakcyjnym kandydatem na stanowisko pracy. Doświadczone, wykształcone nie planujące zakładać rodziny mogą zarówno fizycznie jak i psychicznie zaangażować się w pracę.

Większość po rozwodzie z mężem i latach długiej nieaktywności zawodowej powraca do zgodnego z ich wykształceniem zawodu lub rozwija nowe pasje zapisując się na różnego typu kursy. Są więc zdeterminowanymi i wartościowymi pracownikiem oraz wykazującym wysokie opanowanie w sytuacjach stresowych w przeciwieństwie do świeżo upieczonych absolwentów. A mimo to często natrafiają na mur.

Według Instytutu badawczego AMS aż 53,6 procent w województwie śląskim zostaje bezrobotnych. A 70 % Polaków uważa, że najczęstszym przejawem dyskryminacji kobiet jest nie zatrudnianie pań w starszym wieku.

W najgorszej sytuacji są jednak kobiety z wykształceniem podstawowym lub zawodowym, które swoje ambicje zawodowe poświęciły na rzecz rodziny.

-         Razem z mężem rzuciliśmy technikum cukiernicze – mówi Ewa – tak się stało, że on znalazł zatrudnienie w dobrze prosperującej firmie i z czasem zaczął doskonalić swoje umiejętności zawodowe podczas gdy ja zajmowałam się domem: „Po co masz pracować, ja na nas zarobię, lepiej żeby dzieci miały stałą opiekę, a ja kogoś do kogo mogę wracać, a nie do pustego domu”, mówił. W wyniku tego nie skończyłam szkoły, ani też nie znalazłam zatrudnienia. – tłumaczy

Po rozwodzie sąd przyznał pani Ewie alimenty w wysokości 600 zł, których i tak nie otrzymuje w terminie, a są miesiące że w ogóle bo mąż nie wykazuje oficjalnie dochodów.

-         Praca jaka na mnie czeka na rynku to inwentaryzacje, rozdawanie ulotek albo sprzątanie i raczej nie mam co liczyć na rentę czy emeryturę bo większość z tych prac podejmuję się bez ubezpieczenia, niestety łatwiej znaleźć zatrudnienie na czarnym rynku.

Nie trzeba nikogo przekonywać, że jedną z przyczyn takiej sytuacji jest leżąca w odbiorze opinia pracy gospodyni domowej. Kobiety poświęcające się domowi wbrew pozorom nie wykonują lekkich prac. To nie tylko utrzymywanie domu w czystości, ale nierzadko dokonywanie drobnych napraw, ciągłe gotowanie, prasowanie, pranie. Podobne usługi kosztują nawet kilkaset złotych tygodniowo gdyby zatrudnić do tego pomoc domową, a żony wykonują tę pracę nieodpłatnie, a jedynym wynagrodzeniem jakie otrzymują to najczęściej własna satysfakcja.

Drugim winowajcą jest rozpad związków i separacja gdzie w jednej chwili zaplanowana wspólnie przyszłość finansowa obraca się w ruinę, a niepracująca kobieta nierzadko zostaje na straconej pozycji w porównaniu z aktywnym zawodowo małżonkiem, w tym przypadku może liczyć jedynie na alimenty, a z tym jak wiadomo bywa różnie. Rozwódki doznają więc podwójnego odrzucenia. Najpierw odchodzi od nich wieloletni partner, a potem pracodawcy odrzucają ich oferty. Wiele pań wpada w głęboką depresję. To wprawdzie choć skrajne to jakieś rozwiązanie (można ubiegać się o rentę), ale niestety prowadzące raczej do destrukcji niż budowania nowego życia.

Kobieta po 40-tce wcześniej na utrzymaniu męża pozostawiona sama sobie zostaje rzucona naprawdę na głęboką wodę. O tym czy wypłynie decyduje jej determinacja i rynek pracy, nie zawsze nastawiony przychylnie.

Aneta Bulkowska

Autor wpisu: ag

Komentarzy: 21 w artykule: ”Gospodyni domowa po rozwodzie”

 1. Ona pisze:

  Jeśli przeczyta to kobieta w podobnej sytuacji, chcąca otworzyć wspólnie biznes, lub miał by ktoś z Was propozycje pracy, proszę o kontakt – wolnosc@op.pl. Mam 35 lat, moje małżeństwo właśnie się rozpada. Nigdy nie pracowała, skończyłam studia, ale zabrakło czasu na napisanie pracy magisterskiej, od 10 lat zajmuję się dziećmi, domem, życiem męża…. jestem przerażona, wysłałam kilka CV, ale nikt się nie odezwał. Będę walczyła o swoją wolność i niezależność.

  • malgorzata pisze:

   dzien dobry!mam nadzieje ze jeszcze nie jest po wyroku bo chcialabym zasugerowac pani wystapienie przy rozwodzie o podzial skladek zus-owskich i wszelakich innych odlozonych na koncie meza w czasie trwania zwiazku.Alimenty to jedno,podzial majatku wazny,ale prosze tez myslec o przyszlosci tej dalszej.Przepisanie polowy skladek meza na pania daje pani szanse na godziwa emeryture.Nie wiem czy to sie pani uda.Taki model istnieje w Niemczech i tam to sie dzieje automatycznie.Ja jestem po rozwodzie ale myslec zaczelam dopiero teraz .Bardzo tego zaluje i nie wiem czy teraz bym sie zgodzila na rozwod.Oprocz tego do wielu rzeczy maz potrzebowalby mojego podpisu a tak narobil glupstw i nie ma pieniedzy na utrzymanie dzieci.Nie ma-no i co z tym zrobic?W tym momoncie nic nie moge tylko musze zapewnic pewne min dzieciom zeby zyly i sie uczyly.Niech Pani o tym pomysli.I moze warto potraktowac’MALZENSTWO’ jako istytucje prawna a nie zwiazek uczuciowy.

 2. barbara pisze:

  Witam mam 54 lata w sumie 10 lat pracy ze szkola.Pozostale lata gospodyni domowa.Maz emeryt od 3 lat a ja bez dochodu ,gdyz twierdzi ze przez 30lat w zwiazku nic nie robilam i jego emerytura mi sie nie nalezy.Co w takiej sytuacji mam robic?Prosze o odpowiedz.Pozdrawiam.

 3. csgo skins arena…

  Keep up the outstanding job !! Lovin’ it!|…

 4. voclqfsf pisze:

  voclqfsf…

  Surprisingly user pleasant site. Tremendous information offered on couple of clicks on…

 5. NBA2K16 pisze:

  NBA2K16…

  Thanks! It a astounding online site!….

 6. NBA pisze:

  NBA…

  Wow because this is great work! Congrats and keep it up…

 7. nba 2k pisze:

  nba 2k…

  You’ve gotten one of the better web-sites…

 8. Google pisze:

  Google…

  Just beneath, are many totally not associated web-sites to ours, nevertheless, they are surely worth going over….

 9. Google pisze:

  Google…

  Usually posts some pretty interesting stuff like this. If you’re new to this site….

 10. nba2k pisze:

  nba2k…

  Passion the website– really individual friendly and lots to see!…

 11. COUNTERSTRIKE pisze:

  COUNTERSTRIKE…

  Seriously, such a important website…

 12. nba2k pisze:

  nba2k…

  thank so a lota lot for your web site it helps a great deal…

 13. csgo m4a1 pisze:

  csgo m4a1…

  Wow, gorgeous site. Thnx …..

 14. counter strike…

  Lovely Web page, Continue the fantastic job. Thanks for your time!….

 15. csgo skins pisze:

  csgo skins…

  Wow cuz this is very helpfulexcellent work! Congrats and keep it up…

 16. csgo skins pisze:

  csgo skins…

  Great looking website. Think you did a bunch of your ownyour very own html coding…

 17. Smart Balance Wheel…

  You want to be elegant. These Smart Balance Wheel positively fit the bill. They’re Very vogue but nonetheless appear superior. I do suggest them . :)

 18. csgo weapon pisze:

  csgo weapon…

  I treasure the details on your web site. Thanks a bunch!….

 19. Google pisze:

  Google…

  Check beneath, are some totally unrelated web sites to ours, nonetheless, they may be most trustworthy sources that we use….

 20. Google pisze:

  Google…

  One of our visitors not long ago advised the following website….