Ratuj Głuszca
brak-podgladu-600

Wielu ludzi uważa, że ich zachowania są nieprzewidywalne. Wierzą, że ich mózg dostarcza niedostrzegalnych dla człowieka mechanizmów, które kierują ich życiem. Ale… No właśnie jest pewne „Ale”, bo co niby zrobić z mentalistami? Przecież istnieje wiele teorii, które mówią, że każde nasze zachowanie, gest czy tik zdradza to, kim jesteśmy. Według jednej, jeśli zdradzamy to kichamy w specyficzny sposób, druga mówi, że jeśli ukrywamy prawdę nasza lewa ręka drga, kolejna twierdzi, iż jeśli jesteśmy szczęśliwie zakochani stawiamy większe kroki… i tak dalej…

Kim są mentaliści?

 

Encyklopedyczna definicja mentalistów mówi, że są to ludzie, którzy wykorzystują swój umysł do badania zachowań innych ludzi. Ich nieprzeciętny intelekt sprawia, że mogą wyczytać z ruchów naszego ciała np. Ile mamy pieniędzy w portfelu!

Często w swoich badaniach wykorzystują hipnozę, która jest efektywniejsza niż wykrywacz kłamstw.

Wielu uważa, że mentaliści wykorzystują elementy magii, ale nic w tym dziwnego. Ich pokazy często wydają się „magiczne” i nierealne, a tak naprawdę ich „dar” bazuje przede wszystkim na sugestii, perswazji, psychologii i umiejętności przyciągania uwagi otoczenia.

 

Jednym z najsłynniejszych mentalistów na świecie jest Derren Brown – Brytyjczyk, który pokazał światu, że sztuka iluzji i psychologii to dwie dziedziny, które potrafią zdziałać cuda.

W swoim pierwszym programie „Trick of the Mind” („Umysłowa Sztuczka”) pokazał, że jest w stanie coś przepowiedzieć, a także wpływać na ludzkie myśli przy użyciu subtelnej sugestii. Pokazał także jak łatwo można manipulować decyzjami innych i odczytywać szczegółowe znaki psychiki ludzi, oraz języka ciała w taki sposób, aby dowiedzieć się, o czym faktycznie myśli dana osoba.

 

Trik Browna z wykorzystaniem perswazji pt. Jak trafić do?

 

Jednak programem, którym zasłynął była „Rosyjska Ruletka”. Program nadawany na żywo, kręcony poza granicami Wielkiej Brytanii (jak zapewniali producenci lokalizacja wynikała z zakazu kręcenia takich programów w Anglii). W programie jeden z 12 tysięcy ochotników załadował nabój do jednej z szczęściu komór rewolweru, Brown miał wyczytać z jego umysłu, która komora jest pełna. Brown za każdym razem przykładał sobie broń do skroni i strzelał.

 

Scena finałowa programu „Rosyjska Ruletka”.

Mimo porażki – Brown uważał, że kula jest w piątej komorze, a była w pierwszej (Na szczęście skończyło się bez rozlewu krwi), Brown umocnił swoja pozycję dodając kolejną cechę- skandalisty.

 

Czy mamy się bać umysłów?

 

Wielu uczonych zapewnia, że mentalistów na świecie jest kilku, a ich zdolności, choć mogą budzić obawy, są tak naprawdę nieszkodliwe. I choć na świecie ich działania zostały rozsławiona przez estradowców (takich jak Brown, czy Maxa Marena) oraz przez serial (The Mentalist” – produkcja FOX) nadal w naszym codziennym życiu rzadko możemy z takimi działaniami się spotkać.

Musimy jednak pamiętać, że w tłumie ludzi możemy natrafić na kogoś takiego kto nasze podrapanie po nosie odczyta jako element większego schematu, który opisuje to, kim jesteśmy. 

 

Agata Górecka

Autor wpisu: ag

Komentarze wyłączone.