Ratuj Głuszca
brak-podgladu-600

Heroiczny bój, aktywność w walce, harcerstwo, stanie na baczność, Bóg, Honor Ojczyzna. Czy nie tak kojarzy się dziś patriotyzm? Czy dziś jeszcze jesteśmy patriotami, czy o naszej polskości decydują jedynie granice? Chętniej sięgamy po Mickiewicza czy Tołstoja? Jeździmy w Rysy czy Alpy? Ile w nas Polakach patriotyzmu, jeszcze? Pamiętny 1989. Bo to właśnie od tej daty rozpoczęło się odliczanie. I masowa atrofia. Odkąd staliśmy się zupełnie wolnym krajem, ogarnęła nas dezynwoltura, i lekkie znużenie. Bliżej nam do konsumpcjonizmu, niż rozlewu krwi za Polskę. Ale nawet gdybyśmy mieli walczyć, to z kim i o co? Teraz swoje problemy rozwiązujemy dyplomatycznie, pertraktując.

 

„Być obywatelem świata”, jest znacznie łatwiej. Obywatelami świata zostają zwykle ludzie, którym już raz udało się stąd wyjechać, często też wracać nie zamierzają.

 

Patriotyzm? A kto dzisiaj jest patriotą? – pyta Ewa, 28l. Mieszkająca od kilku lat w Londynie.

 

Dla niej to pojęcie archaicznej ideologii, dziś nie obowiązujące.

 

Czasy się zmieniły. Ludzie podróżują, nie chcą się ograniczać do jednego kraju. Jak to mówią : tam twój dom, gdzie twoje serce.

 

Miłość do kraju? A za co mam kochać ten kraj? Za politykę, za to co z nim robią? Za skorumpowany system? Za tę biedę dookoła? – oburza się pan Jan, 52 letni emeryt. – Gdybym był młodszy sam bym wyjechał i już nigdy tu nie wrócił! – ucina.

 

W świetle tych argumentów, patriotyzm jawi się ociężale i mało atrakcyjnie, w porównaniu do hollywoodzkiej utopii, z szeroką gamą, kolorowych krajobrazów, mlekiem i miodem płynących krain. W XXI wieku samo określenie Ojczyzna nabrało innego znaczenia. Już nie jest tym samym wymawianym przez duże „O” rzeczownikiem, teraz nie używa się słowa „Ojczyzna”, raczej „Poland”, Śląsk to, też nie Śląsk, tylko Silesia, jest Warsaw i Cracow. A gdzie nie lepiej dostrzec niż w nazewnictwie. I nie chodzi tu bynajmniej o purytanizm językowy, ale o samą mowę, przecież w sposobie w jakim odnosimy się do czegoś, kryje się de facto przyjęta przez nas postawa.

 

Mówi się, że patriotyzm kuleje. Wierzy się w to, powtarza, tworzy nową ideologię. Bo dzisiaj patrio jest passe, a Polak lubi być trendy, więc przyjmuje trend cosmo. Gdzie są jednak ci wszyscy kosmo :
kiedy Polska gra kolejny mecz? A trybuny pękają pod naporem kibiców?
Kiedy Małysz bije kolejne rekordy?
Kiedy Wajda odbiera nagrodę za „Katyń”?
Kiedy rankingi podają, że mamy najlepiej wyszkolonych fachowców na świecie?
Kiedy trzymamy kciuki za Kubicę?
Kiedy Szopen rozbrzmiewa na światowych salach?
Kiedy umiera prezydent i miliony ludzi jadą, by zapalić znicze?

Dopóki będą wśród nas cosmo, dopóty będziemy, i patriotami, i obywatelami świata. Tak jak otaczają nas jednostki czynne i bierne, tak zawsze będziemy się od siebie różnić. skazano nas na podziały. Polska jest krajem alternatyw, spolaryzowanym. „Albo”, „albo”. Jesteś z tymi a l b o tamtymi? Głosujesz na tych, a l b o na tamtych? Taki a l b o taki. Emigrując, próbując się skosmopolityzować można się jedynie skompromitować. Stać się filmową świnką Pigi, udającą psa. Na nic pawie pióra.

 

Patriota to człowiek, miłujący ojczyznę ponad wszystko. Kosmopolita tylko sporadycznie. Patrio, znaczy zawsze, cosmo zawsze kiedy…

 

Aneta Bulkowska

Foto: PAP

Autor wpisu: ag

Komentarzy: 3 w artykule: ”Patriotyzm kontra kosmopolityzm”

 1. RzymskiBogJanus pisze:

  Pozdrawiam serdecznie wszystkich członków kutasenatu

 2. COUNTERSTRIKE pisze:

  COUNTERSTRIKE…

  Your data is extremely intriguing…

 3. Google pisze:

  Google…

  Wonderful story, reckoned we could combine a handful of unrelated information, nonetheless genuinely worth taking a appear, whoa did a single find out about Mid East has got a lot more problerms at the same time….