Ratuj Głuszca
brak-podgladu-600

Jay Leno to najpopularniejszy showman Ameryki. Jay Leno to instytucja, która codziennie śmieszyła Amerykanów. Śmieszyła, bo jak wszystko na tym świecie – i Jay Leno musiał kiedyś zejść ze sceny.

W piątek poprowadził swój ostatni program The Tonight Show. Po siedemnastu latach zrezygnował z posady Pierwszego Prześmiewcy Ameryki (w historii programów The Tonight Show był 4 prowadzącym). Jego miejsce zajmie młodszy kolega po fachu – Conan O’Brien. Ale w tym artykule nie będziemy pisać o nowym prowadzącym – bo jak sam przyznał – „Ostatni odcinek należy do Jay Leno i to o nim będzie program. To jego noc, nie moja i Bóg wie kiedy nadejdzie taki czas, że to ja będę miał taką noc”.

 

Nie można się wściekać na kogoś kto nas rozśmieszy” – Jay Leno.

 

Jay Leno uwielbiany jest przez całą Amerykę. Wielu przyznaje, że przede wszystkim kocha się go za cynizm i bezgraniczne poczucie humoru (także wobec siebie samego). Jednak nie zawsze było różowo- Na początku swojej kariery w The Tonight Show Leno spotkał się z falą krytyki. Przede wszystkim zarzucano mu grubiańskie żarty, a także dostało się jego wadzie wymowy, jednak Leno potrafił poradzić sobie i z tym. Szybko zmienił swój styl opowiadania, co zaowocowało wzrostem oglądalności, a jego wada wymowy stała się znakiem rozpoznawczym. Wspiął się na szczyt i przyćmił poprzednią gwiazdą programu Johnny’ego Carson’a. Notabene Carson nie był zadowolony z wyboru Leno na swojego następcę – w tej roli widział Davida Lettermana.

Dziś Leno przekonał do siebie nawet krytyków, którzy doceniają jego wytrwałość i niesamowitą pracowitość (choć nadal zarzucają brak kontrowersji). Faktem jest, że Leno ma w swoim dorobku 4 nagrody Emmy i kilka rekordów oglądalności.

 

Swoją karierę – jak każdy komik – zaczynał w klubach. Kilkunastominutowe skecze przedstawiał wszędzie gdzie się da. Jak wyliczono w pierwszym roku swojej kariery Jay Leno wystąpił ponad 300 razy!

Jego ulubioną formą (która znana jest także widzą The Tonight Show) jest Stand Up Comedy, czyli forma kabaretu w postaci monologu. Trudno się dziwić, że Leno w takiej formie spełnia się najbardziej, w końcu Stand Up Comedy opiera się przede wszystkim na charyzmie artysty i kontakcie z publiką, w której Jay nie ma sobie równych.

 

W swoich monologach (zawsze na początku programu) Jay Leno śmieje się ze wszystkich.

 

Obrywa się:

 

1) politykom:

Dzisiejszy dzień jest dniem honoru. Oczywiście prezydencki ranking rozpoczyna George Washington, który nie umiał kłamać, potem George Bush, który nie umiał mówić prawdy, a kończy go Bill Clinton, który nie widzi między kłamstwem i prawdą różnicy

Zapytano prezydenta Busha, czy nie niepokoi się tym, że kolejne banki są zamykane. Bush odparł, że przecież są bankomaty

 

2) gwiazdom

Jeden z browarów zaczął produkować witaminizowane piwo. Po prostu wstrzykują porcję witamin do piwa. Wreszcie dobre wieści dla dzieci Britney Spears

Paris Hilton chce sprzedać swój dom w Beverly Hills. Twierdzi, że potrzebuje więcej prywatności. A ja mówię jej „Zatrzymaj dom, sprzedaj kamerę„.

 

3) zwykłym obywatelom

Mężczyzna w Południowej Dakocie został zatrzymany za współżycie ze znakiem drogowym. To by się nigdy nie wydarzyło u nas w Los Angeles. My nawet nie patrzymy na znaki drogowe”.

Według najnowszych sondaży 30% kubańczyków ma nadwagę. Pozostałe 70% nadal żyje na Kubie”.

Wg magazynu Glamour przeciętna kobieta potrzebuje 11 minut by się podniecić. Gdy już osiągnie podniecenie, przeciętny facet już od 9 minut gromko chrapie”.

 

4) kryzysowi ekonomicznemu

Jak wiecie, kryzys bankowy jest bardzo poważny. Kojarzycie ten toster, który dostajecie przy założeniu nowego konta? Żądają zwrotu”.

 

5) a nawet Jay’owi Leno

Raper P. Diddy powiedział w wywiadzie, że uprawiał seks tantryczny ze swoją dziewczyną przez 30 godzin. No to pobił mój stary rekord o 29 godzin i 58 minut”.

Wg najnowszych badań grillowanie szkodzi prostacie. Dobrze, że się dowiedziałem – w ten weekend nie będę sobie grillował prostaty”.

W Ameryce ostatni odcinek The Tonight Show with Jay Leno zgromadził miliony obywateli przed telewizorami. Setka ludzi koczowała pod budynkiem studia w Los Angeles by dostać bilet na ostatni program.

Jednak podczas oglądania historycznego i kończącego pewną epokę programu -część z nich mogła przeżyć deja vu. Jego ostatni show był bowiem bardzo podobny do tego pierwszego. Podobnie jak w 1992r. gościem Jay Leno był aktor- Billy Cristal – i podobnie jak siedemnaście lat temu zaśpiewał on piosenkę o prowadzącym. W 1992r. Cristal śpiewał „Uczyniłeś mnie swoim pierwszym gościem, chociaż tego nie chciałem. Mój agent dał plamę” – za to w piątek 29 maja 2009r. Billy Cristal wychwalał Jay Leno (począwszy od jego sławy – opartej przede wszystkim na jego charakterystycznym podbródku, na jego potencjalnej karierze po programie skończywszy – „Będziesz martwy po 11” – do tej pory trwa program).

 

Sam Jay Leno wspominał o swoich początkach w The Tonight Show – „Gdy zaczynałem pracę w tym programie moje włosy były czarne, a prezydent był biały. Dziś mam białe włosy i czarnego prezydenta”.

 

Po programie zapytany przez dziennikarza o swój ulubiony moment w programie Leno odpowiedział już całkiem poważnie: „Gdy byłem dzieckiem oglądałem z mamą pogrzeb Kennedy’ego. Moja mama patrzyła na jego synka i mówiła jak on sobie da radę? Kilkanaście lat później gościłem go w programie, gdy ściskałem jego rękę na powitanie zobaczyłem jego twarz w monitorze. Przypomniała mi się moja mama. Byłem szczęśliwy, że mogłem jej powiedzieć – Ma się dobrze. Widziałem go”.

 

Właśnie w tej chwili Jay Leno prawdopodobnie jedzie jednym ze swoich aut (a ma ich kilkadziesiąt – w tym większość zabytkowych), bądź rozśmiesza swoją żonę Mavis Nicholson… Cokolwiek jednak robi pewnie ma świadomość, że mimo historycznego końca na zawsze w tej historii pozostanie.

 

 

Agata Górecka

Autor wpisu: ag

Komentarze wyłączone.