Ratuj Głuszca
brak-podgladu-600

Wzrasta zapotrzebowanie na dobry humor. Rekordy popularności biją skecze, kabarety, wesołe piosenki i dowcipy. W internecie rośnie ilość humorystycznych stron przedstawiających dowcipne gagi, zdjęcia, komiksy. Wszelkimi środkami zabijamy szarą rzeczywistość i monotonię dnia codziennego. Co robisz, gdy idąc ulicą widzisz przechodnia, który promiennie uśmiecha się do ludzi na około? I co by było, gdyby przechodzień do tego wesoło podskakiwał lub nieznacznie pląsał? Większość z nas zapewne pomyśli, że to jakiś wariat, ćpun czy pijany człowiek. Mniejsza część pozazdrości mu dobrego nastroju, a jedynie niektórzy zechcą odwzajemnić gest lub pozwolą zarazić się pozytywną energią. A szkoda.

 

Paradoksalnie nie rzadko bardziej od owego przechodnia rozbawi nas cudze nieszczęście. Nie mało śmiechu wywołuje zabawny (dla obserwatora) upadek, seria wyszukanych obelg lub reakcja łańcuchowa – następstwo kilku niefortunnych zdarzeń. I na tym bazują również filmy komediowe, włącznie z tymi romantycznymi. Nawet miłości nie można pozbawić nuty wesołości. Ostatnio popularność bije serial nie komediowy – Dr. House. Niewybredne docinki tytułowego bohatera także są źródłem rozbawienia wielu z nas.

 

Każdy z nas potrzebuje uśmiechu. Inspiracji szukamy więc w otaczającej nas rzeczywistości. I czasem wyrastają takie ‘kwiatki’ jak dowcipy rasistowskie, o religii, Auschwitz lub Smoleńsku. Niby dla każdego coś dobrego, ale czasem trzeba uważać. Przypomnijmy sobie choćby problemy, jakie wynikły po opublikowaniu karykatury Mahometa.

 

Bywają dni, w których za żadne skarby nie mamy ochoty na oglądanie skeczy czy słuchanie dowcipów, a próby rozśmieszania powodują u nas jedynie zdenerwowanie. Ale tak naprawdę to w takie dni uśmiech potrzebny jest najbardziej. Wtedy trzeba sięgnąć po ostatnie ze źródeł pozytywnych fluidów – najbliższe nam osoby. Już one wiedzą, co dla nas najlepsze w najgorszych chwilach.

 

Czy można wszystko w życiu brać na poważnie? Absolutnie nie. W przeciwnym razie czeka nas nerwica, a może nawet przedwczesna śmierć (np. zawał). Mówi się, że życie jest za krótkie żeby za bardzo się nim przejmować, bo wtedy nie ma miejsca na spontaniczność i dobry humor. A czy można wszystko w życiu wyśmiewać? Przesada w drugą stronę może również nie jest dobra, ale to chyba to lepsze z dwojga złego.

 

Agnieszka Kandora

Foto: sxc.hu

Autor wpisu: ag

Komentarze wyłączone.