Ratuj Głuszca
brak-podgladu-600

Maj! Dzieciaki niecierpliwią się bo zbliża się ich Pierwsza Komunia Święta. Czekają na przyjęcie Eucharystii czy na przyjęcie, które odbywa się po mszy? Być może jeszcze na prezenty, bo wiadomo, że prezenty na tę okazję są super! Jak powiedział mi jeden 8-latek, są „super nowoczesne, super modne i super drogie”. Niektóre dzieci zapominają po co odbywa się uroczystość Komunii Świętej. Ich rodzice prawdopodobnie też. Z roku na rok obserwujemy jak Pierwsza Komunia Święta traci swój sens. Zarówno wiele dzieci jak i ich rodziców bardziej skupia się na sprawach będących otoczką uroczystości niż na jej istocie. Rodzice wyprawiają bogate przyjęcie a rodzina i znajomi obdarowują malucha drogimi prezentami. W tym zgiełku umyka tak istotne duchowe przeżywanie.

 

Kiedy zbliża się maj, najistotniejsze dla rodzin dzieci komunijnych są spekulacje na temat prezentu. Postęp technologiczny sprawił, że encyklopedia czy w ogóle książka edukacyjna to już przeżytek. Nawet odtwarzacz mp3 wydaje się być staromodny (albo po prostu za tani). Lustrzanka, laptop, telefon dotykowy, ewentualnie złota biżuteria – oto prezenty na miarę XXI wieku.

 

Do Pierwszej Komunii Świętej przystąpiłam 13 lat temu. Pamiętam, że jako jedna z nielicznych dostałam rower. Byłam przeszczęśliwa, bo zupełnie się nie spodziewałam. Oprócz tego podarowano mi kilkunastotomową encyklopedię wiedzy. Był to niemały wydatek, ale wówczas bliscy sądzili, że książki posłużą nie tylko mi ale i moim dzieciom. Te dwa prezenty były dla mnie, 8-letniego dziecka, czymś niesamowitym.

 

W tym roku do Pierwszej Komunii Świętej przystępuje mój mały sąsiad. Od jego mamy dowiedziałam się, że sporządził listę rzeczy, które chciałby dostać. A już jego mamy w tym głowa, jak rzeczy te podzieli między gości. W końcu nikt nie chce się powtarzać, tak? A każdemu zależy by jego prezent się spodobał, czyż nie? Zaznaczmy, że chłopak rower, komputer i telefon komórkowy już ma.

 

To zrozumiałe, że dziecko w drugiej klasie szkoły podstawowej może nie być wystarczająco dojrzałe by zrozumieć meritum sakramentu. Ale w tym rola rodziców oraz księży i katechetów aby dziecko uświadomić. W Katechizmie Kościoła Katolickiego znajdziemy informację, że Eucharystia to pierwszy świadomie przyjęty sakrament. Stąd tak ważne przygotowania do jego przyjęcia. Uroczyste obchody Pierwszej Komunii Świętej dziecka nie są przesadne o ile towarzyszą im przeżycia duchowe. Drodzy dorośli, to nie wina dzieci, że mają takie oczekiwania.

 

Daria Cygan

Foto: PAP/Lech Muszyński

Autor wpisu: ag

Komentarze wyłączone.