Ratuj Głuszca
jesień

Jesień nastraja melancholijnie nie tylko poetów i meteopatów. We wrześniu nie wiedząc czemu większość ludzi smutnieje, może powodem takiego stanu jest lato, które dopiero co minęło, a wraz z nim czas wyjazdów i grillowania z przyjaciółmi. Przed nadejściem zimy czeka nas jeszcze wiele długich i nostalgicznych dni w scenerii opadających liści i deszczu za oknem. Czy to już nie wystarczający powód do depresji? Ależ! Jest co najmniej kilka powodów by zakochać się w jesieni, odkrywając ją na nowo…

Po pierwsze jesień przynosi ze sobą nowy sezon serialowy. W końcu można dowiedzieć się co słychać u Lubiczów i bohaterów z „Na wspólnej”. Świeża ramówka przewiduje również wiele atrakcyjnych programów rozrywkowych i publicystycznych, z pewnością więc żaden miłośnik szklanego ekranu nie może narzekać na nudę.

Po drugie wybory. Nic tak nie wzbudza emocji w obywatelach jak polityka. Już za parę dni rozstrzygnie się kto przez najbliższe cztery lata będzie decydował o losach Polski. Tematów do dyskusji w pracy więc nie braknie i do śmiechu, wszak przedwyborcza wrzawa nie gorsza jest od najlepszego kabaretu.

Jesień kojarzy się z przemijaniem. Wszystko ma swój czas, cztery cykle, cztery pory roku, ale czy opadające liście zwiastują nieuchronny koniec? Koniec przecież zawsze zwiastuje początek.  Stare musi odejść, by na jego miejsce przyszło świeże, lepsze, inne… Wrzesień, październik i listopad chcą nam o tym przypomnieć, zmusić do refleksji. Dlatego kolejnym powodem dla jakiego warto polubić jesień jest możliwość zrobienia porządków, nie tylko w szafie, ale przede wszystkim w życiu.

Czwarty powód to oczywiście temperatura. Polska złota jesień wręcz zachęca do długich spacerów, po których nic nie może równać się z gorącą czekoladą. Wrzesień dał się pokazać od niezwykle słonecznej strony, 15 – 20 stopni to idealna pogoda na to by pospacerować z psem nieco dłużej. Ale nawet deszcz nie stanowi problemu, nieprzemakalna peleryna i modne od dwóch sezonów kalosze pozwolą przenieść się w świat dzieciństwa kiedy to beztrosko wskakiwaliśmy w kałuże nie przejmując się, że pada na głowę.

Bogactwo smaków i kolorów to piąty powód dla jakiego jesień jest wyjątkowa. Śliwki, jabłka, dynie, orzechy to składniki, z których można wyczarować najróżniejsze smakołyki. Począwszy od wypieków, a skończywszy na domowych kompotach i zaprawach. Nie wspominając o grzybach. To kolejny pretekst do zrobienia sobie wycieczki do lasu. Już samo chodzenie po lesie ma nieodparty urok, a jeżeli przynieść przy tym kosz pełen prawdziwek! Ach, wybornie. Już czuć zapach suszonych grzybów. A te kolory? Jesień mieni się w żółciach, czerwieniach, złocie. Czy tylko dzieci potrafią doceniać skarby natury zbierając kasztany i układając bukiety z zasuszonych liści?

Dookoła pachnie cynamonem i goździkami, jesień smakuje czerwonym winem i gorącą czekoladą. Krajobraz za oknem mieni się paletą barw. Myśli wyciszają się, życie nabiera harmonii. Po pełnym szaleństwa lecie pora by nieco odetchnąć i posłuchać kropel uderzających o parapet podczas czytania ulubionej lektury. Ponoć żadna inna pora nie sprzyja bardziej prawdziwej miłości, a stąd już tylko krok od zakochania się w… jesieni.

Aneta Bulkowska

Autor wpisu: ag

Jeden komentarz :) w artykule: ”5 powodów by polubić jesień”

  1. Marcel pisze:

    Dla mnie jest jeden. A mianowicie kolory :) Te jesienne barwy to po prostu coś pieknego :) Uwielbiam usiąść sobie w oknie z kubasem mojej ulubionej herbaty Dilmah mandarynkowej i popijac ją sobie patrząc na drzewa z okna :)