Ratuj Głuszca
krolik

Co kupić na prezent? To już ma, to nie pasuję, to się na pewno nie spodoba… Każdy chyba kiedyś borykał się z brakiem pomysłu na prezent. Co roku przed Świętami problem ten powraca. Jak zaskoczyć rodzinę i znajomych? Odpowiedzią na to pytanie coraz częściej staje się słodki zwierzak. Na Wielkanoc idealny wydaje się królik. Czy aby na pewno to dobry pomysł??Mogłoby się zdawać, że przed Wielkanocą właściciele sklepów zoologicznych już liczą pieniądze. Nic bardziej mylnego! To oni najbardziej obawiają się o losy zwierzaków. Pani Krysia jest pracownikiem sklepu zoologicznego i wie najlepiej, jak spisują się zwierzątka-niespodzianki.

– Zanim się kupi jakiekolwiek zwierzę powinno się o nim coś wiedzieć. Każde jest inne – tłumaczy pani Krysia. – Króliki w przeciwieństwie do psów nie lubią być brane na ręce i ciągnięte za uszy. Są strachliwe a bieganie za nimi po mieszkaniu może skończyć się na prawdę źle. Zdenerwowany królik nie tylko ucieka, ale może też zaatakować i ugryźć. Może też pogryźć wiele innych rzeczy – meble, zasłony, dywany. Dlatego królika trzeba umieć przypilnować. No i to czego nie lubimy najbardziej – po króliku trzeba sprzątać. Każde zwierzątko czasem sika nie tam gdzie powinno. Trzeba też dbać o czystość w klatce – opowiada sprzedawczyni.

Świąteczna niedziela z nowym pupilem owszem, maluje się świetnie. Dzieciaki na widok słodkiej puchatej kuleczki ozdobionej kokardką aż skaczą z radości. Ale spójrzmy prawdzie w oczy. Dziecięca euforia nie trwa długo. Maluchy szybko się nudzą, a odpowiedzialność za zwierzątko spada na rodziców. Zatem pewność, że obdarowana osoba może i chce opiekować się królikiem jest konieczna.

– Często wygląda to tak: dzieci zaniedbują królika a ich rodzice próbują szybko pozbyć się problemu. Pukają więc do drzwi sklepu zoologicznego z zapytaniem o zwrot zwierzaka. Tłumaczenia zawsze są te same: zapracowanie, alergia, wyjazd – opowiada pani Krysia. Króliki należą do zwierzątek, które oddawane są najczęściej. – Zwracający je ludzie nawet nie żądają pieniędzy. Chcą tylko pozbyć się królika i nie przejmują się jego dalszym losem. Dla starszych zwierząt trudno o nowy dom – dodaje. W niektórych sklepach zoologicznych znajdują się specjalne tablice, na których można zawiesić ogłoszenie dotyczące adopcji zwierzaka. Ale to wciąż nie daje gwarancji, że oddany królik znajdzie dom.

Zwierzak to nie tylko radość z jego posiadania, ale przede wszystkim codzienne obowiązki. Aby oszczędzić komuś problemów, zanim zdecydujemy się kupić jakiekolwiek zwierzę, odpowiedzmy sobie szczerze, czy obdarowana osoba jest w stanie o nie zadbać. Dobre chęci to nie wszystko.

Daria Cygan
foto: www.sxc.hu

Autor wpisu: ag

Komentarze wyłączone.