Ratuj Głuszca
kino-plener

Oglądać film siedząc na plażowym leżaku albo na górskiej ławce? Dlaczego nie! To całkiem fajna forma spędzania wakacyjnego czasu. Już nie musisz rezygnować z wieczoru na świeżym powietrzu by zobaczyć kinowy przebój!

Dwa największe kurorty położone na dwóch przeciwległych krańcach Polski, słynące ze swojego niepowtarzalnego klimatu, przyciągające ludzi sztuki i miliony turystów  – Sopot i Zakopane. Te niezwykłe miasta, dla wszystkich kinomaniaków, oraz tych, którzy chcą umilić sobie wakacyjne wieczory, przygotowały na sopockim Molo i przy zakopiańskich Krupówkach specjalne kina plenerowe.

Przez całe wakacje, czyli od 1 lipca do 31 sierpnia, codziennie tuż po zachodzie słońca, emitowane będą największe hity światowego kina. Wstęp jest bezpłatny. Organizatorzy szacują, że liczba widzów podczas pokazu może wynosić ponad 1000!

Pomysł wystawienia ekranu na powietrze nie jest nowy.  W Sopocie emitowano tak filmy już w latach 60. Miejscem, w którym zbierała się publiczność na seanse były Sopockie Korty Tenisowe, stąd imprezę nazywano „tenisową”. Obecnie, za sprawą nowych technologii, możliwe jest wyjście z filmem na morze.

Natomiast w Zakopanem od wielu lat ludzie gromadzą się by oglądać Letnie Pokazy Teatralne, które przyciągają artystów z całej Polski. To górskie miasto to także miejsce prestiżowego Przeglądu Filmów o Sztuce. Śmiało można powiedzieć, że zimowe królestwo latem zmienia się w Stolicę Kina.

Filmy, jakie w tym roku można zobaczyć w sopockim i zakopiańskim kinie pod gwiazdami, podzielono na grupy tematyczne, każdy dzień tygodnia to inny rodzaj kina. W poniedziałki odbywać się będą spotkania z twórczością Quentina Tarantino: „Pulp Fiction”, „Death Proof” oraz „Kill Bill”. We wtorki czas na ambitne kino: „Mamut”, „Kwiat Pustyni”, „Niebo nad Paryżem”, „Mężczyzna, który kocha”, „Klasa”. Środy zaskakiwać będą mega hitem: „Poznasz przystojnego bruneta”, „Seks w wielkim mieście 2”, „Zanim odejdą wody”. Czwartkowe wieczory poświęcono panom, dla nich wyemitowane zostaną filmy: „Zapaśnik”, „Niezniszczalni”, „Autor widmo”, „Chrzest”. Piątki natomiast należą do nagrodzonych Oscarem, zobaczyć można: „Jak zostać królem”, „Księżna”, „Vicky Cristina Barcelona” oraz „Wielki Mike”. W soboty  filmy na wesoło, czyli emisja komedii:  „Śniadanie do łóżka”, „Śluby panieńskie”, „Stosunki międzymiastowe”, „Och życie!”. A w niedziele coś dla fanów filmów o wampirach – Saga Zmierzch. Szczegółowy repertuar dostępny jest na stronie internetowej organizatora.

To jeszcze nie wszystko! Pomysłodawcy imprezy zadbali również o to, by kinomaniacy nie nudzili się w czasie podróży do Sopotu lub Zakopanego. Między Bałtykiem a Tatrami codziennie kursuje wakacyjny Pociąg PKP Intercity z Wagonem Filmowym. W specjalnie oznaczonym wagonie projekcje odbywają się nieprzerwanie. Co najważniejsze, seanse nic nie kosztują! Bilet na przejazd pociągiem jest jednocześnie biletem wstępu do Wagonu Filmowego. Jeżeli ktoś wybiera się w podróż trasą Zakopane – Gdynia , przez Katowice i Warszawę, niech nie przegapi takiej okazji!

Daria Cygan

Komentarze wyłączone.